מלון פלאזה ניו יורק · Plaza Hotel NYC

new-20190_1280.jpg

המלון האגדי השוכן באחת מהנקודות הגיאוגרפיות היותר יפות בניו יורק, השדרה החמישית פינת רחוב 59, זו הפינה הדרום מזרחית של סנטרל פארק, על הפינה ממוקמת גם חנות הידועה של אפל.

 

המלון נפתח ב-1907 ומאז הספיק לארח את כל המי ומי של עולם הבידור, עולם הפוליטיקה, נסיכים, נשיאים וכל מי שעולה על דעתכם, לרבות מרלין מונרו, ביטלס, ג׳ון לנון, צ׳ארלס ברונסון, הדוכס והדוכסית מווינסדור Windsor, ועוד רבים.

 

 המלון מתפאר בארכיטקטורה בסגנון רנסנס-צרפתי ומעוצב בסגנון אר-דקו כמובן כמו הרבה בניינים בניו יורק, דוגמת בניין אמפייר סטייט ובניין קרייזלר.

 

 מלון פלאזה מתהדר בכמה תארים, ביינהם New York City Landmark Preservation Commission שניתן לו ב-1969, וב-1986 תודות לארכיטקטורה המרשימה זכה בתואר National Historic Landmark.

 

המלון הופיע בהרבה מאוד סרטים וסדרות לאורך השנים ולקח חלק בספריםן מסוימים לרבות The Great Gatsby של F. Scott Fitzgerlad

 

חלק מהסרטים בהם הופיע מלון פלאזה בניו יורק, ״מזימות בינלאומיות״ של היצ׳קוק, באנגלית North by Northwest, ״קאובוי של חצות״ Midnight Cowboy עם דסטין הופמן וג׳ון ווייט, "Home Alone 2" בה הופיע גם נשיא ארצות הברית העכשווי דונאלד טראמפ ועוד סרטים רבים ואף סדרות טלוויזיה דוגמת ״סופרנו״.

 

נקודות בזמן במלון פלאזה

 

נקודות בזמן חשובות נוספות הראוי לציין אותן בהקשר למלון ותרבות, אז הראשונה תהיה מיילס דייויס, נגן הג׳אז האייקוני והחשוב, נגן חצוצרה ששינה את פני המוזיקה מספר פעמים. ב-1958 מיילס דייויס הוביל הרכב ידוע כאשר לצידו עומד נגן הטנור ג׳ון קולטריין האגדי.

 

באו לראות את ההרכב הזה כל המי ומי של ניו יורק ושל תעשיית הבידור האשר היא, אם אלו שחקני קולנוע, כמו מרלון ברנדו ועוד..מיילס והסקסטט הופיעו במלון הפלאזה בשנת 1958 ב Persian Room, הופעה שדובר עליה רבות.

 

איך אפשר לשוחח על היסטורית מוזיקה בלי להזכיר את הביטלס. עת ״הפלישה  הבריטית״ הלא היא ההרכבים הבריטים אשר פקדו את ארצות הברית באמצע שנות ה-60 וראשם החיפושיות כמובן. לאחר שמספר מלונות סירבו להלין את הרביעיה המופלאה, מלון פלאזה נענה לבקשתם.

 

כמובן שהיסטרייה אחזה את בני הנוער המקומיים ובעיקר בנות הנוער המקומיות, הם/ן פקדו את הפלאה בהמוניהם/ן וצרו על המלון. הביטלס שהו במלון ב-1964, 6 ימים.

 

אנקדוטות פלאזה ניו יורק

 

ישנן מספר אנקדוטות חביבות וחלקן משמעותיות חברתית בהיסטוריה של המלון ושל ניו יורק בכלל.

 

חיים בסרט

 

נתחיל קודם עם משהו מבדר ומעצב, זה היה בעת ההפקה של הסרט ״שכחו אותי בבית 2, לבד בניו יורק״, אז המלון נתן אישור לשנות חלק מהעיצוב של הלובי.

 

לאחר הסצנות במלון, החליט הצוות ובראשם דונלד טראמפ להנציח את המומנטום וכך השאירו חלק מהתפאורה של הסרט.

 

פמיניזם

 

שנתיים לאחר שהמלון נפתח, התיישבה השחקנית הבריטית הידועה דאז, פטריק קמפבל  Patrick Campbel התיישבה להנאתה ב Palm Court לארוחת ערב, בשלב מסוים הציתה סיגריה, אך אבוי, לנשים אסור היה לעשן במקומות ציבוריים.

 

המלצר הראשי של המסעדה ביקש ממני לכבות את הסיגריה, אך השחקנית סירבה בטענה שזו מדינה חופשית והיא לא מתכוונת לשנות את זה...הסיטואציה הציתה את כלי התקשורת ועשתה גלים.

 

חיות מחמד

 

מלון פלאזה היה כמעט מתמיד ידידותי לחיות, מאז נובמבר 1907, הקדים את זמנו בעשרות שנים. שוב חוזרים לשחקנית הבריטית, פטריק קמפבל, זאת הביאה את כלבה לשהות עמה במלון.

 

הנסיכה ההונגרית Lwoff-Parlaghy, הגיעה למלון עם חיית המחמד שלה, גור אריות שקיבל חדר משל

 

שורה תחתונה

 

ישנם עוד אין ספור סיפורים של כוכבים, או אנשי ציבור כאלה או אחרים אשר שהו במלון פלאזה בניו יורק. לא סתם החברה הללו חוזרים למלון שנים על גבי שנים, לא סתם הכוכבים מגיעים ומשלמים סכומים לא קטנים בשביל לשהות במלון זה.

 

הסיבות יכולות להיות רבות, האופי של המלון, העובדה שהוא כל כך ניו יורקי ומייצג את העיר במשך  שנים רבות בנאמנות רבה. 

 

העובדה שהוא מלון 5 כוכבים בניו יורק מפואר ושומר על רמה גבוהה למרות גילו המתקדם. הסיבה שהוא ממוקם בנקודה גיאוגרפית מדליקה במנהטן ומציע נופים לסנטרל פארק (אמנם כבר יש פחות החדרים/סוויטות במלון הפונים לפארק, אבל יש חצר פנימית חבויה וכמובן נופים לעיר).

 

עובדה שהמלון ״מספק את הסחורה״ ומאפשר למטייל בניו יורק, לצאת לחופשה יוקרתית במנהטן, כמובן שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו, אבל יש מבצעים! 

 

אם אתם רוצים לנסות למצוא איזה מבצע, אם תרצו גם אתם לשהות במלון יוקרתי בניו יורק ולהיות חלק מהעיר ואלי ״תזכו״ לראות איזה איש ציבור כזה או אחר, לחצו על מלון פלאזה בניו יורק, הזינו תאריכים וראו מה המלון מציע.

 

תיהנו!