בניין אמפייר סטייט - Empire State Building

Empire State Building-בניין אמפייר סטייט מהמבנים החשובים בעולם הארכיטקטורה, אולי הנצפים ביותר (סרטים,סדרות,תמונות), הפופולרי ביותר מבחינה תיירותית, דרמטי, גבוה מאוד 443 מטרים, עם היסטוריה ואטרקציות כולל שתי תצפיות בקומה ה-86 וקומה 102.

 

אייקון אמריקני ואייקון ניו יורקר, אחד הסמלים הבולטים והחשובים של ניו יורק, עומד בגאון ובהדר מעל השדרה החמישית במנהטן ברחוב 34. לא ניתן לפספס אותו, בולט וניצב בקו הרקיע המצולם ביותר בעולם. ממוקם במידטאון וצופה 360 מעלות אל עבר העיר, ניו ג'רזי, ברוקלין, קווינס, ברונקס, סטייטן איילנד ואף רחוק יותר.

 

כל תייר המגיע לניו יורק בן אם מבוגר, צעיר או ילד, משתוקק להגיע לצפות במבנה ארט דקו האדיר הזה, אטרקציה חשובה בניו יורק למטייל/ת. לא פלא שהוא נמנה מאחד מפלאי העולם המודרני ע"י ASCE - American Sociaty of Civil Engineers. 

להלן קצת היסטוריה ומידע, אבל אם אתם רוצים לגשת ישר למלונות ליד בניין אמפייר סטייט, אז לחצו עכשיו על הקישור בכחול כהה בראש העמוד.

new-york-city-828776_1920.jpg

קצת היסטוריה, מידע ונתונים סטאטיסטים:


שמו של הבניין Empire state Building מגיע מכינויה של מדינת ניו יורק, The Enpire State. הבניין שייך כיום לחברת Empire State Realty. השטח פותח לראשונה במאה ה-18 ע"י ג'ון טומפסון, דאז עבר בבלוק פלג נחל, ניו יורק הייתה עדיין בבניה, ניו יורק כל הזמן מתפתחת כך שניתן לומר בחצי חיוך שהיא עדיין בבניה. במאה ה-19 הבלוק בו עומד הבניין אוכלס ע"י מבנה היסטורי אחר, Waldorf Astoria Hotel New York . 

 

תחרות הבניין הגבוה בעולם נוחתת על ניו יורק וכמה מבנים היסטורים פורצים מהאדמה אל עבר הרקיע, בניין קרייזלר, בניין 40 וול סטריט וכמובן אמפייר סטייט בילדינג, אשר האחרון היה לגבוה בעולם כ-40 שנה, החל מסיום בנייתו ב-1931 עד 1970 עת סיום בניתו של המגדל הצפוני מצמד בנייני התאומים אשר בדאונטאון מנהטן. הבניין חזר להיות הגבוה בניו יורק לאחר אסון התאומים עד 2012 אז תם ונשלם בנייתו של " מגדל החופש" Freedom Tower הבניין שהחליף את מגדלי התאומים.

 

חברת Share, Lamb & Harman הייתה החברה שקיבלה את העבודה על עיצוב הבניין והוא עוצב ע"י ווילאם פ. השראתו על עיצוב הבניין הגיעה מבניין Reynolds Building מווינסטון-סאלם בצפון קרוליינה, למען האמת עד היום צוות בניין אמפייר שולח לצוות בניין ריינולדס כרטיס ברכה ביום האב, הבניין עוצב מלמעלה למטה.

 

החפירה החלה ב-22 לינואר 1930 והבניה עצמה ב-17 למרץ יום סנט. פטריק.
3400 עובדים, רובם מהגרים מאירופה וחלקם אינדיאנים משבט מוהוק. חמישה עובדים נהרגו במהלך הבנייה.

 

ב-11 לאפריל 1931 פתיחה של הבניין, הפתיחה הייתה מרשימה כאשר נשיא ארצות הברית דאז הרברט הובר הדליק את אורות הבניין ע"י כפתור מושינגטון הבירה, באופן משעשע שנה מאוחר יותר הובר הפסיד במירוץ לנשיאות לפרנקלין ד.רוזוולט שזה חגג את ניצחונו ע"י אורות הבניין.

 

אמפייר סטייט בילדינג נפתח בתקופה קשה, בשיא השפל הגדול של ארצות הברית, כתוצאה הושכרו מעט מאוד משרדים בבניין, סיבה נוספת לכך היא מכיוון שהיה מרוחק מתחנות רכבת. הבניין לא עשה רושם מבחינה תעסוקתית על הניו יורקרים ועמד באופן יחסי בודד וריק, המקומיים כינו את הבניין Empty State building. הבניין הפך להיות רווחי רק בשנות ה-50 לאחר שנמכר ל Roger L.Stevens. 

 

381 מטרים עד קומה 102 ואז אנטנה בגוה של כ-62 מטרים. תצפית בקומה 86 ובקומה 102, זהו הבניין הראשון מעל 100 קומות, 65,000 חלונות, 73 מעליות, 1680 מדרגות, מקומת קרקע לקומה שמונים לוקח פחות מדקה להגיע. יש לבניין מיקוד משלו 10118. נבנה ב-45 ימים ויש בו יותר מ-20,000 עובדים. אז עלות הבניין הייתה כ-41 מיליון דולר בהשוואה להיום כ-674 מיליון דולר.

 

הבניין הוא National Historic Land Mark ניתן לו התואר ב-1986. ב-2010 שופץ הבניין בכ-550 מיליון דולר, חלר מהשיפוצים היו כדי להפוך את הבניין לידידותי יותר לחברה.

 

אטרקציות:

 

בקומה 86 ישנה תצפית חיצונית ופנימית, אולי התצפית הידועה בעולם הצופה 360 מעלות על העיר ניו יורק. התצפית הופיעה בהרבה סרטים ואולי הידוע שבהם הוא נדודי שינה סיאטל עם טום הנקס. ללא ספק מומלץ להגיע כאשר אתם בניו יורק, הנוף משם מרהיב ומשעשע איך העיר נשמעת שונה מגובה כזה.
32 דולר למבוגר
26 דולר לילד מגיל 6-12

 

בקומה 102 ישנה תצפית פנימית מרשימה, אשר ביום בהיר וצלול ניתן לראות עד כ-130 ק"מ. 
52 דולר למבוגר כולל את התצפית החיצונית בקומה 86
46 דולר לילד מגיל 6-12 כולל את התצפית החיצונית בקומה 86

 

הלובי של בניין אמפייר סטייט. הלובי של הבניין הוא שם דבר בניו יורק יצירת אומנות מ-1930 שעברה רפרודוקציה ב-2009, 18 חודשים לקח לשחזר את הלובי (13 חודשים לקח להקים את הבניין). הלובי מעוצב בסגנון ארט-דקו כמו הבניין עצמו, עם שכבת זהב 24 קארט, מעוצב עם גרמי השמיין ומכונות, יצרה מרשימה ששווה לצפות בה.

 

State Grill and Bar - מסעדה אמריקאית בקומת קרקע המציעה ארוחות בוקר, צהריים וערב עם בר מלא ומרשים, תפריט יינות, מוצרים טריים ומגוונים. הביקורות טובות מאוד.

אם אתם רוכשים כרטיס לתצפית של של בניין אמפייר סטייט, עשו זאת מבפנים בקופה הרשמית של הבניין! 

בחוץ יציעו לכם כרטיסים לתצפית אבל בנוסף כרטיסים ל Skyride, שהיא חברה בתוך הבניין המציעה מעיין סימולטור לא מעודכן של הבניין שעלול לגרום לכם גם בחילות.