אטרקציות באפר איסט סייד ניו יורק

Upper East Side מלונות בניו יורק.jpg

אפר איסט סייד מנהטן, שכונה הנחשבת העשירה במנהטן, ממוקמת מקביל לסנטרל פארק מהצד המזרחי. בדרום מתחילה ברחוב 59/60, בצפון גובלת עם רחוב 96, (צפונית ממנה נמצאת שכונת ספניש הארלם Spanish Harlem), במערב כאמור סנטרל פארק ובמזרח האיסט ריבר, The East River.

השכונה התברכה במוזאונים רבים, למען האמת מרחוב 82 עד 105 ניתן למקטע הכינוי Museum Mile, אנו נראה גם מוזיאונים מחוץ למקטע המדובר, חלקם איקונים, חלקם פחות, אפילו מספר אוונגרדיים, בואו ומתחיל עם המוזיאון באפר איסט סייד.

The Jewish Museum, מוזאון הממוקם על השדרה החמישית מספר 1109, על הפינה של 92 והחמישית. המוזיאון נוסד ב-1904 והיה הראשון בסוגו בארצות הברית ונחשב לוותיקים בעולם.

במוזיאון ישנן כ-30,000 פריטים, יצירות אומנות שונות, שעוסקות בדרך עקיפה או ישירה ביהדות. ניתן להגיע עם סאבווי 4 ו 6 ולרדת ברחוב 96, ללכת מערב עד אשר תגיעו לפארק ואז לרדת דרומה ל-92.

Cooper Hewitt Smithsonian Design, מוזיאון הממוקם באחוזה בעלת 64 חדרים, (זה הכל..😎​), הנקראת Andrew Carnegie Mansion, אחוזה מרשימה למדי, באופן כללי המוזיאון עוסק ב-240 שנים של עיצוב, באופן יותר פרטני, ובכן תצטרכו להגיע. רחוב 91 והחמישית.

The Gugghenheim Museum, מוזיאון לאומנות מודרנית, עכשווית, אימפרסיוניסטית ועוד מיני ומיני אומנויות הנכללים תחת הגדרה כזו או אחרת.

המוזיאון מפורסם גם בגלל הבניין בו הוא שוהה, שהוקם ע״  הארכיטקט האינדיבידואליסט פרנק לויד רייט, שהיה לאחד ההשראות לספרה של איין ראנד ״כמעיין המתגבר״, אתם מוזמנים להתווכח על הנאמר פה בתגובות. המוזיאון יושב על החמישית פינת רחוב 89.

The Metropolitan Museum of Art, The Met, מהמוזיאונים הידועים בעולם, פוקדים אותו מיליונים בכל שנה. המוזיאון זכה במספר תארים, מוזיאון אומנות במקום השלישי בכמות מבקרים בשנה נתונה, ואחת מהגלריות הגדולה בעולם, מדובר על המבנה שממוקם באפר איסט סייד.

ישנם עוד שני שלוחות של מוזיאון The Met בניו יורק. המוזיאון ממוקם בסנרל פארק בין רחוב 80-84 על החמישית.

במוזיואן ישנם יותר משני מיליון פריטים, כולל יצירות מהאמנים הגדולים שידע עולם האומנות, לא נלאה אתכם בשמות. ישנם פריטים גם ממצרים העתיקה ואף כלי נשק מרומא. המויזאון הוא בגדר חובה לכל חובב אומנות. מבוגר 25 דולר, ילד/ה עד גיל 12 חינם.

The Neue Galerie, מוזיאון הממוקם ברחוב 86 והחמישית, מוזיאון המציג אומנות אוסטרית וגרמנית אשר נבעה מתחילת המאה ה-20. סביב התקופה הזו, זרמים רבים של אומנות הגיחו לעולם מהמעגל הוינאי, באוהאוס, ברוק ועוד, לחובבי הז׳אנר.

במוזיאון ממוקם בית קפה/מסעדה בסגנון אירופאי שנקרא Cafe Sabarsky, קפה ומסעדה וינאים, מאפים, שטרודל עם קצפת כמו שצריך, ארוחות בוקר, מנות עיקריות בסגנון וינאי, מרקים, סלטים ועוד..לפחות בשביל המאפים לא?  

 

לא תמיד פתוח וזמין לעובר ושב, אז עדיף ליצור עימם קשר לפני כן. בעיקרון חמישי-ראשון 9:00-21:00, שני ורביעי 9:00-18:00.

The Frick Collection, למי שואהב אומנות קלאסית או יותר נכון מתקופות מאוחרות יותר, רנסנס מאוחר, רומנטיסיזם וכו וכו..את האומנות שהיא ציורים, פסלים וכיוצ״ב אסף בין השנים 1849-1919 הנרי קליי פריק. 

התערוכות והתצוגות שוכנות בביתו לשעבר של הנ״ל על השדרה החמישית, גם בסוג של אחוזה המשתרעת על חצי בלוק. ישנה גם ספרייה. חמישית פינת רחוב 70.

 

ניתן להגיע עם סאבווי 4 ו 6 ולרדת ברחוב 66 ולקסינגון. או כמובן לקחת מונית או אוטובוס על החמישית, קווים M1, M2, M3 ו M4.

מאחורי המוזיאון המדובר, ישנו מוזיאון או גלריית צילום הנקראת Deborha Photographs, הגלריה בסיבוב השני שלה, בסיבוב הראשון הייתה בצ׳לסי. הגלריה הספציפית מתרכזת בצילומים אירופאיים בין מלחמות העולם, ארצות הברית בין השנים 40-70, סוג של אופנה ועוד..מאוד ספציפי. רחוב מזרח 71 מספר 16.

Bernard Museum & Temple Emanu-El, מוזיאון בעל שלוש גלריות של חפצי יהדות, כאשר שתים מהגלריות מתחלפות ואחת קבועה.

 

המוזיאון מחובר למקדש עמנואל, שנחשב לאחד מבתי הכנסת הגדולים בעולם וללא ספק אחד המרהיבים, לא בכדי זכה בתואר מ CNN ״ One of 8 Religious Wonders to See in the USA". על הפינה של 65 והחמישית.

ישנן עוד הרבה מוזאונים וגלריות באפר איסט סייד, אבל נראה שאלו יספיקו לעת עתה. נמשיך באטרקציות בניו יורק באפר איסט סייד.

סמוך לרחוב 76 והשדרה החמישית ישנו שביל שדרכו ניתן להיכנס לסנטרל פארק ולהגיע לפסל של אליס בארץ הפלאות, רבים מצטלמים איתו.

 

דרך אותה כניסה, או דרך רחוב 72 ניתן להיכנס לפארק ולהגיע לאגם חביב שנקרא Conservatory Water, ניתן להשכיר סירות צעצוע עם שלט ולהשיט אותן, יותר בכיוון אטרקציה לילדים בניו יורק.

Papaya king, חובבי הנקנקיות התפקדו, ברחוב 86 על פינה השדרת השלישית ממוקמת מסעדת נקניקיות יודעה ופופולרית, נוסדה ב-1932 ומציעה וריציאות שונות של Hot-dogs, הסיפור מאחורי המסעדה, הוא קלאסי של מהגר שהשיג את החלום האמריקאי.

שדרות מדיסון ניו יורק Madison Avenue NYC, שדרה נוספת מהמוכרות והפופולריות בניו יורק, השדרה עוברת דרך אפר איסט סייד ומציעה מגוון חנויות יוקרה (לא רק, אבל בעיקר), של מותגי על, חנויות בוטיק, אופנה יוקרתית, נעליים, תכשיטים וכו.. כאלו שבדלת עומד doorman שפותח עבורכם את הדלת עם כפפות. 

Squardon A Armory, מבנה בהחלט מרשים באפר איסט סייד, סוג של טירה הבנויה מאבנים אדומות, ממוקמת כל שדרות מדיסון בין רחוב 94-95.

הטירה הוקמה ב-1895 והייתה למקום איחסון כלי נשק של צבא ארצות הברית, כיום הטירה היא חלק מקולג׳ האנטר. את הטירה ניתן לראות בסרט פישר קינג Fisher King, עם ג׳ף ברידג׳ס ורובין וויליאמס. לא בטוח שניתן להיכנס, אבל היא בהחלט מרשימה מבחוץ.

מלונות באפר איסט סייד ניו יורק:

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ The sherry Netherland 

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ The Pierre, A Taj Hotel NY

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ The Mark Hotel NY

⭐️⭐️⭐️ The Franklin Hotel ציון +-

⭐️⭐️⭐️ Hotel Wales