השור המסתער

אחד מהאייקונים המאוחרים יותר שנדבקו לעיר ניו יורק, זהו השור המסתער- The Charging Bull ויש מאחוריו סיפור מעניין שיכול לקרות רק בניו יורק, טוב אולי לא רק בניו יורק, אבל ללא ספק זה לא מפתיע שהוא התרחש בעיר.


הפסל השור המסתער ממוקם ב- Bowling Green Park, שזהו פארק קטן בדאונטאון מנהטן בקצה של שדרת ברודווי. אל תתפלאו אם תראו אנשים נוגעים באשכיו (גם בקרניו ואפו), המעשה אמור להביא לחופן/ת מזל.

 

הפסל החל להיבנות ב-1987 בעת המיתון שחל בעיר ובכלל והסתיים להבנות כשנתיים לאחר מכן, הפסל שמו ארתורו די מודיקה יליד איטליה ותלמיד פירנצה. הרעיון של הפסל היה לבנות פסל המביע השראה ונותן תקווה לעם האמריקני בעת משבר, Strengh and Power to The American People. 
הפסל הוציא מכיסו כ-350,000 דולרים כדי להשלימו. הוא עשוי מברונזה, משקלו כ-3.5 טונות ואורכו כ-4.5 מטרים.  הסיבה העיקרית לדמות "השור" היא מכיוון השור מסמל עליות בבורסה לעומת "דוב" המסמל ירידות בשוק ההון.

 

ב-15 לדצמבר 1989 שכר הפסל משאית ולקח את הפסל באישון הלילה כדי להציבו מול הבורסה של ניו יורק-מתנה לניו יורק, זאת לאחר שבדק הפסל את השטח בצהרי היום.

 

התאריך היה 15 בדצמבר-תקופת חג המולד, וניו יורק מוצפת בעצי אשוח. כך שחזר בלילה הוצב עץ אשוח במקום שבו שאף להציב את השלט. ארתורו לא אמר יאוש והוריד את הפסל בעזרת מנוף מתחת לעץ.


התגובות הראשונות לא היו יוצאות דופן, לא עצרו אותו ולא בקשו ממנו להזיז את השור, כן התקהלו סביב השור המון מופתע. בצהרי היום ארתורו הלך לארוחת צהריים וכשחזר השור לא היה נוכח.

 

פסל השור המסתער נלקח ע"י המשטרה ע"פ דרישתו של נשיא הבורסה דאז, ריצ'ארד גראסו בטענה שאם יש פסל של שור אזי צריך שיהיה גם פסל של דוב, האיזון מתבקש. למחרת היום היו כתבות על הנושא בכל עיתוני ניו יורק.
 

 Wall Street awoke to a gigantic bull on its doorstep yesterday - a 3 1/2-ton 16-foot-long bronze sculpture by an artist from SoHo who deposited it outside the New York Stock Exchange and declared it a Yuletide symbol of the ''strength and power of the American people.''Hundreds of people walked around, gawked at, admired and stroked the long-horned whip-tailed bull, the image of a surging market in the lore of high finance.

The New York Times

הנרי סטרן הוא זה שהציל את המצב, הנרי סטרן היה אחראי על הפארקים בניו יורק ויחד איתו הגיעו לפתרון שפסל השור יעמוד, אך לא במקומו הנוכחי, אלא לא הרחק משם לתקופה של חצי שנה עם אופצית הארכה. ובכן הפסל והפסל קיבלו הארכה. 


הפסל נמכר ב-2004 למיליארדר בשם-לא ידוע במחיר-לא ידוע. חלק מהתנאים היו שהשור לא ימוש ממקומו. 


את הפסל אתורו די מודיקה ניתן לראות מסתובב לעתים סביב פבל השור ונהנה לראות את האנשים מגיבים ליצירה, (פסלים רבים עושים זאת).

 

כאמור היום הפסל הוא אחד ממוקדי התיירות של ניו יורק למטייל באשר הוא, השור מסמל את כוח הנוסק של הבורסה ומשרה תקווה באנשים רבים. קפצו לבקר ואל תשכחו לגעת בו.


ראו מלונות בדאונטון מנהטן, ליד פסל השור המסתער!

השור המסתער מלונות בניו יורק.jpg