טיימס סקוור-Times Square

מה כבר אפשר לחדש על כיכר טיימס סקוור מרכז העולם? מה כבר יש לספר שלא סופר על המתחם המופלא הזה שמקבץ תחתיו מדי יום כ-330,000 עוברים ושבים. Times Square הוא מהאטרקציות הפופולריות ביותר בעולם. עם כמות אטרקציות"משניות" סביב הכיכר ובכיכר, כמות תיאטראות שמעלות הצגות חדשות וישנות, חלקן מוצגות עשרות שונים, התיאטראות כל הזמן מתעדכנים עם שחקנים מהשורה הראשונה וטכנולוגיה שאין שני לה.

 

אחת מהאטרקציות החשובות בטיים הוא הכדור המואר הנוצץ אשר יורד בשעה 24:00 בערב השנה החדשה מבניין טיים, הבניין ששינה את פני הכיכר, אולי הנקודה הפיזית הראשונה בה אנשים במערב החלו לחגוג את ערב השנה החדשה.

 

טיים סקואר היא כיכר ענקית הממוקמת במידטאון מנהטן המשתרעת מברודווי והשדרה השביעית בין רחובות 42-47 מערב. חלק מכינוייה "מרכז העולם" The Center of The Univers", The Heart of The White Way" ועוד. והיא ללא ספק מהצמתים העמוסים שיש בעולם והמרתקת שבינהם.

 

כמות הנורות ניאון הממוקמות בכיכר ובסביב לה מרשימות ועוצרות נשימה, הן ביום ועל אחת כמה וכמה בלילה, שעה נהדרת להגיע אם אין לכם מלון בטיים סקואר היא בין ערביים כאשר האור מתפזר לו נעלם ומפנה דרכו ללילה, אז תוכלו לראות את העצמים/שלטים/פרסומות מתעוררים לחיים וממלאים את הכיכר בתאורה, זו חוויה אורבנית עוצרת נשימה. Crown Plaza Time Square הוא מלון ארבעה כוכבים ממש בטיימס סקוור.

קצת היסטוריה על טיימס סקוור ניו יורק

 

לפני הגעת האדם המערבי לעולם החדש, לפני שהאירופאיים "מצאו" את אמריקה, אמריקה הייתה מאוישת בטבע ושבטים של ילידים, כך כמובן גם מנהטן, גם לאחר שמנהטן החלה להיבנות מהדאונטאון צפונה, טיימס סקואר היה ביתם של פלגי נחלים וטבע רב. לפני המהפכה האמריקאית אותה מהפכה שיצרה את ארצות הברית, טיימס סקוור הייתה שייכת בעיקר לבן אדם אחד בשם ג'ון מורין ששירת תחת ג'ורג' וושינגטון, האחוזה שלו הייתה ברחוב 43 של היום עם חצרות ענקיות, חוות סוסים. האזור התהפתח בכיוון ובסביבות 1870 השטח הופך להיות למרכז תעשיית כרכרות, ואז טיימס סקוור נקרא Longacre על שם הרחוב בלונדון.

 

בשלהי המאה ה-19 דאונטאון מנהטן דוחפת עסקים, בתים, זנות צפונה, כיכר טיים כאמור דאז Longacre הופכת להיות מעוז לבילויים זולים ופחות מכובדים ויש המכנים אותה Thives Lair. התיאטרון הראשון נבנה Olympia וכבר מ-1890 ניתן להרגיש את העתיד לבוא, בתי קפה מסעדות, תאורות ובילויים.

 

בשנת 1904 הכיכר מקבלת תפנית נוספת כאשר ההוצאה לאור New York Time בונה מגדל/גורד שחקים ברחוב 42. בד בבד נבנה מתחת לבניין תחנת סאבווי, ב-8  לאפריל שונה השם  ל-Time Square ושלושה שבועות מאוחר יותר נחנך הפרסום האלקטרוני הראשון ב-46 על בניין טיים שנקרא One Time Square, המשרדים של עיתון טיים עברו משם אך השם של הבניין עדיין נשאר וכאמור כל שנה בערב ראש השנה האזרחית החדשה כדור מתהדר בנורות ומראות עושה דרכו מטה ומחליק על עמוד ומסמן את השעה המיוחלת, רבבות באים לכיכר לחזות במחזה ולקבל את השנה החשדה.

 

בשנת 1913 מפינת 42 וברודווי נבנה כביש חוצה מדינה מערבה, דרך העוברת ב-13 מדינות עד פארק לינקולן בסן פרנסיסקו, הדרך שינתה פנייה מספר פעמים, אך המקורית הייתה כ-5454 ק"מ.

 

לאחר מלחמת העולם הראשונה כיכר טיימס תופסת תאוצה, הן באוכלוסיה סביב והן באטרקציות בטיימס סקוור, מסעדות, תיאטראות, אולמות מוזיקה. המקום הופך להיות למקום מפגש עיקרי של ההעיר ל"באר" בה אנשים נפגשים, שם שומעים את החדשות וכן הלאה. הפרסום בכיכר מרקיע שחקים, שלט ניאון דאז עולה כ-9000 דולר לחודש.

 

כיכר טיים מעוררת השראה אצל רבים, פריץ לאנג יוצר את הסרט אגדי מטרופוליס בהשראת הכיכר. יותר ויותר שחקנים/כוכבים מוצאים את עצמם מבלים בכיכר וכך היא צוברת יותר פופולריות, בין אלו היו צ'רלי צ'פלין ופרד אסטר, כינוי נוסף לכיכר הוא The Tenderlion.

 

1930 מביא איתו את המיתון הגדול בארצות הברית The Great Depression והאווירה בכיכר משתנה, למרות שמועדוני מוזיקה עדיין פעילים. המוזיקה העכשווית ג'אז, מביאה איתה אמנים מכל ארצות הברית, שנות ה-40 כוכבי מוזיקה אפרו-אמריקאים מקבלים שם עולמי, אמנים כמו דיזי גילספי, צ'ארלי פרקר שהחלו את דרכם ברחובות אלו בעיקר ברחוב 42.

 

יחד עם זאת גם סמים נכנסים לאופנה, הרואין, זנות וכו.. בשנות ה-60 מתואר רחוב 42 בין השביעית לשמינית כבלוק הגרוע ביותר בניו יורק. ישנן הרבה דוגמאות לכך בסרטים על מצבה המדרדר של האזור שניים חשובים קאוובוי של חצות עם דסטין הופמן וג'ון ווויט בשלהי שנות ה-60 ונהג מונית עם רוברט דה. נירו של סקורזה באמצע שנות ה-70. הסרטים מתארים לא רק את כיכר טיים, אלא את מצבה המדרדר של ניו יורק בכלל.

 

שנות ה-70 וה-80 אזור הכיכר מקבל צביון שלילי עד מאוד, פשעים שולטים ברחובות, רציחות על ימין ועל שמאל, המשטרה מתעלמת כי למה להם להתערב...בבתי הקולנוע מוקרנים סרטים למבוגרים בלבד, סמים, סרסורים, זנות. מקום לא הכי סימפטי להסתובב בו בלשון המעטה.

טיימס סקוור

רודולף ג'וליאני מקבל את תפקיד ראש העיר ניו יורק ב-1994, ואז קורה מה שאנשים ייחלו לו כבר שנים, ג'וליאני מנקה את העיר, הוא פועל ע"פ תיאוריית "החלונות השבורים" , באופן כללי התיאוריה אומרת שגם בחלון שבור המשטרה צריכה לטפל כי זה יכול ליצור כדור שלג ולהוביל לפשעים גדולים יותר (באופן מאוד כללי), הכוונה היא לטפל גם בפשעים הקטנים ביותר בניו יורק, וכך נעשה, בנוסף שוטרים מוצבים בכל העיר, מורידים את הסרטים המפוקפקים מבתי הקולנוע. טיים סקואר חוזר לקבל את ההילה שהייתה לו לפני כן, אמנם הכיכר פחות מושכת סליברטאים, שחקנים וכו.. ויותר תיירות בינלאומית, מסעדות, ברים, תיאטראות, בתי מלון בטיימס סקוור ועוד.

כיום כיכר טיימס בני יורק היא מקום יציב ומאובטח, צבעוני ומזמין המתאים למטייל בניו יורק, עוצר נשימה. נכון זה אזור תיירותי מאוד, אבל גם לאלה שהיו בניו יורק הרבה פעמים ואפילו אלה שגרים שם הוא עדין שטח קסום ולא ניתן להשאר לטיימס סקוור אדישים. 

cityofnewyork.co.il (16).jpg

ToysRus כבר לא עמנו

ילדים - טיימס סקוור

Times Square מתאים לכל המשפחה גם לילדים, קודם כל יש שם בובות ענק שמסתובבות מחוץ לחנויות, ישנן אנשים המחופשים לדמויות מסרטים כמו "הטורף" למשל ועוד.

חנות M&M בטיים תבטיח לילדיכם בלוי מדהים עם כל סוגים והמינים של M&M, מתנות חולצות צבעוניות ואף מכונה יחודית שתקבע איזה M&M אתם.

חנות ToysRus ממוקמת בטיים סקואר והיא תהיה אטרקציה מנצחת לילדים, שימו לב לבובות הענקיות בחוץ. נסגרה

 

מחוץ לחנות ישנה חנות של השוקולד הרשיז, שוקולד ידוע ברחבי ארה"ב ששמו הולך לפניו. כמובן שתמיד תוכלו לקחת את הילדים להצגה כזו או אחרת, בטח לבטח לא ישארו אדישים להצגה כמו ספיידרמן.

 

ברודווי


כרטיסים לברודווי תוכלו לקנות בקופות של התיאטרון, לא ברחוב מספסרים, או דרך דוכני TKTS בצפון טיים סקואר, ב- Father Duffy Square בצומת  Broadway & 7th Ave at 47th Street.
שעות:

For evening performances:
Monday, Wednesday, Thursday*, Friday*, Saturday: 3pm - 8pm;
Tuesday*: 2pm-8pm
Sunday: 3pm-7pm
For matinee performances:
Wednesday and Saturday: 10am-2pm
Sunday: 11am-3pm
* If there is a matinee performance for sale on these days, the booth will open at 10am. Check the electronic boards for show schedules.

ניתן להזמין כמובן בטלפון-212-239-6200 או  800-432-7250 Tele-chargeאו Ticketmaster 22-307-4100   800-755-4000

.

Times Square ומלון Crowne Plaza, צילום Crowne Plaza Times Square

פעילויות בטיימס סקוור

Valentin's Day

אחד מהימים החשובים ביותר לזוגות מסויימים (וחסר לכם שלא). הכיכר מתמלאת בזוגות המצהירים על אהבתם זה לזו, זו לזו, או זה לזה. כמו כן ישנן עשרות הצעות נישואין ואף חלקן זוכות להקרה במסך ענק.

Solstice 

נוקדת היפוך, תופעת טבע בה נטייה של ציר כדור הארץ מגיע לש....אוקי לא עקרוני.. מה שכן עקרוני שזה קןרה ביוני וכל שנה ביוני מתכנסים אלפים בצומת המרכזית ביותר בעולם ועושים יוגה, בואו למצוא את המרכז שלכם. השנה (2017) הפעילות נערכה ב 21 ליוני והגיעו כ 12,000 יוגיסטים, לכל הרמות אגב.

Times Square Kiss In

זוכרים את התמונה האגדית בה מלח נושק לצעירה (אחות) בכיכר טיימס סקוור? זה קרה ב 14 לאוגוסט 1945 תום מלחמת עולם השניה. באירוע Times Square Kiss In מחיים את האירוע ומאות זוגות מתייצבים ונושקים זה לזו, זו לזו, או זה לזה.

Kiss in Yimessquare Cityofnewyorkcoil

Timessquarenycorg

Taste of Times Square

אירוע נוסף המתרחש ביוני, עשרות מסעדות משובחות מכל העולם מגיעות לכיכר טיימס ומציעות ממאכליהן במחירים הוגנים, חובה לכל חובב או חובבת את עולם הקולינאריה. בנוסף האירוע מלווה בפזטיבל מוזיקה של אמנים מקומיים. האירוע השניה (2017) התרחש ב-5 ליוני.

Crossroad conversations

עכשיו זה מעניין ואם תרצו ניתן להשתתף. לרגלי המדרגות האדומות בכיכר טיימס מתנהלות כל זמן מה שיחות עם אדם זר על נושאים שונים ולרוב אקטואלים, מיגור, סקס, בריאות כדור הארץ ועוד, הנושאים משתנים וכך גם המשוחחים. השיח עצמו נערך כעשר דקות וזה לרוב מרתק ומרגש.

ערב ראש השנה האזרחית החדשה

טוב בשביל זה צריך עמוד מיוחד, ראו סילבסטר בניו יורק.

מלונות מומלצים בטיימס סקוור