אזהרות וטיפים למטייל בניו יורק

ניו יורק מזמן כבר לא אותה עיר ״בעייתית״ שהייתה לאורך השנים עם אחוזי פשיעה גבוהים, זנות, סרסורים, סרטי זימה בבתי הקולנוע, רציחות וכיוצ״ב, זאת תודות לראש העיר רודולף ג׳וליאני שנבחר לראשות העיר ניו יורק ב-1993 וניקה את העיר והוריד את אחוזי הפשיעה פלאים ואף בשלב מסויים ניו יורק הוכתרה כעיר הכי בטוחה, זאת לפי FBI.

יחד עם זאת, מדובר בעיר ענקית ופופולרית, עם היסטוריה של אלימות ופשיעה, ותיירים רבים שפוקדים את ניו יורק שלעתים עומדים חסרי אונים מול התחמן/פושע/Scamer המקומי.

עמוד זה יספק לכם/ן מספר אזהרות וטיפים למטייל בניו יורק לגבי מטרידנים שכאלו ובנוסף טיפים שאולי יסייעו לחופשה שלכם/ן בניו יורק להיות זולה יותר, בטוחה יותר ונעימה יותר.

יכול מאוד להיות שאולי לא תתקלו בנוכלים שכאלה (וטוב שכך), אבל עמוד זה, ״אזהרות טיפים בניו יורק״ נועד שיהיה לכם מושג שהם קיימים  ואיך להתמודד איתם.

מקווים שהעמוד יסייע לכם/ן. השאירו לנו תגובה, האם נתקלתם במקרה כזה או אחר? או שיש לכם להוסיף אזהרה או טיפ משלכם, נשמח לעלות לעמוד זה.

שיהיה לכם טיול נפלא ובטוח!

תצפיות בניו יורק

נכון שתחת הקטגוריה ״אטרקציות שאסור לפספס בניו יורק״, תצפיות במנהטן היא אטרקציה מכובדת עם מקום של כבוד בדרך כלל בראשית הרשימה ואין סיבה שלא, הנוף שניו יורק מציעה הוא מרהיב (לדעתנו), ישנן מספר תצפיות רשמיות במנהטן, בניין אמפייר סטייט בשדרה החמישית ורחוב 34,  במרכז רוקפלר 30Rockefeller Plaza, בדאונטאון One World Obseravatory, ב World Trade Building,  מגדל החירות ובקרוב בהאדסון יארד.

אז נכון, התצפיות הללו מדהימות ומציעות נופים מגבהים אדירים, אבל, סביר להניח שתתקלו בתורים והמחירים מתחילים ב-35 דולר פחות או יותר לאדם, ישנה אפשרות אחרת להתרשם מהנופים בניו יורק, אפשרות המשלבת איזה יין או אפילו בירה, Rooftop Bars, היום הרופטופ בר בניו יורק אופנתיים מאוד ולעתים מציעים נופים מהממים, נכון לא גבוהים כמו התצפיות ולא מכסים את כל מנהטן, אלא יותר נקודתי, אבל...להחלטתכם/ן. 

שימו לב לרופטופ בר של מלון ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️The Knickerbocker הנושק לטיימס סקוור, שימו לב לרופטופ בר בשדרה החמישית מספר 230, The Press Lounge ב⭐️⭐️⭐️⭐️Kimpton Ink 48 Hotel. אלו רק מספר דוגמאות, כאמור לשיקולכם.

cityofnewyork.co.il אטרקציות בניו יורק (

דוכני נקניקיות בניו יורק

כולנו מכירים את דוכני הנקניקיות האגדתיות בניו יורק, הן נמצאות בכל פינה, הן זולות (אמורות להיות), הן מופיעות כמעט בכל בסרט שעלילתו נערכת בניו יורק, דוכני נקניקיות הן אופציה נוחה מבחינה כלכלית למי שמעוניין לחסוך קצת בכסף ולחיות זול בניו יורק.

 

עכשיו שימו לב, על הדוכן צריך שיהיה כתוב את מחיר המוצר, בין אם זה על הדוכן עצמו, או על תפריט, אם לא, אז הסוחר יכול לגבות ממכם מחיר גבוה מהרגיל, שימו לב שלעתים הסוחרים מסתירים את המחיר מהמטייל בניו יורק, לא כל דוכן כמובן, אבל שתדעו שזה קיים.

טיימס סקוור ניו יורק

טיימס סקוור היא אטרקציה חובה בניו יורק, בין אם לרק לבקר, או להזמין מלון ליד טיימס סקוור וללון באזור של הכיכר הנפלאה הזו והתיירותית חייבים לציין, הכיכר מיוחדת ומרגשת. עכשיו שימו לב לכמה מלכודות תיירים בטיימס סקוור שאולי תרצו להימנע מהן.

ישנם הרבה אנשים מחופשים לדמויות מסרטים בכיכר, תיירים ניגשים ומצטלמים איתם וזה בסדר, רק שימו לב שלעתים יבקשו ממכם כסף, טיפ על הצילום. 

בטיימס סקוור חנויות מזכרות רבות, הם גובים די הרבה על מוצרים בסיסיים, סביר להניח שתמצאו את אותה סחורה במחיר מופחת בחנויות באזור צ׳יינטאון ניו יורק, רק שתדעו שהאופציה קיימת.

עוד עניין בטיימס סקוור וזה קורה בערים מרכזיות אחרות בארה״ב, קבוצה של ראפרים יעמדו באיזו פינה וינסו למכור לכם את המוזיקה שלהם כמעט בכוח, הם יחמיאו לכם/ן וכמעט ידחפו לכם את הדיסק בכוח ליד, כמובן שיבקשו תמורה, התעלמו מהם, המשיכו הלאה.

תחנות אוטובוס ורכבת

מספר שיטות להוציא כסף מהתייר המצוי, Scamers, קודם כל הסקאם הרגיל, התרגיל הרגיל והידוע, זה אלו שיגשו אלכם ויבקשו כמה דולרים כדי להגיע לאיזשהו יעד, כי הם בדיוק נתקעו בלי כסף והדודה שלהם על ערש דווי, אז היא כל יום על ערש דווי, התעלמו, המשיכו הלאה.

כל אחד שיציע לכם לרכוש איזה כרטיס לסאבווי בניו יורק, או שהוא ישלם לכם על הכרטיס כי המכונה מקולקלת, התעלמו, המשיכו הלאה. הם לא עושים זאת כי הם נחמדים, אלא כדי להרוויח עליכם בדרך זו או אחרת.

עכשיו התרגיל הבא הוא יצירתי יותר מבחינה פיזית, מישהו נתקל בכם ואז לפתע נופל לו הבקבוק שתיה היוקרתי, המשקפיים היוקרתיות וכיוצ״ב, ואלו נשברים, הוא או היא יאשימו אתכם וידרשו ממכם כסף ולא מספר דולרים. אז, המשיכו ללכת, ואם העניין לא עובד, תאמרו שאתם הולכים לקרוא לשוטר, ברגע שתגידו משטרה, הם יתחפפו.

Cityofneyork.co.il סנטרל פארק ניו יורק.j

סנטרל פארק ניו יורק

ישנן שתי ״אטרקציות״ בסנטרל פארק שהיינו אולי נמנעים, קודם כל נתחיל עם הכרכרות עם הסוסים, מספיק עם זה! עזבו את הסוסים בשקט, אנחנו במאה ה-21, אין צורך בכרכרה עם סוס בשביל לשנע אתכם או השביל להנעים לכם/ן את הזמן. 

״האטרקציה״ השניה, היא גם סוג של שינוע, אלו מעיין תלת אופן גדולים עם רוכב שיקח אתכם ליעדים שונים בסנטרל פארק ניו יורק שנקראים Padicab, עשו לעצמכם טובה ושימן לב למחיר, מדובר על 3-7 דולר לדקה!!!! להחלטתכם.

סנטרל פארק הוא מקום מקסים ששווה לחקור אותו ולטייל בו ברגל תחת העצים, לעצור לנוח על הספסלים, להצטלם וכו.. אם אתם מעוניינים אז יש אופניים Citi Bike שניתן לשכור והנה הרווחתם גם פעילות גופנית על הדרך.

שדות התעופה של ניו יורק

אוקי, האזהרה הזו בטח לא תהיה לכם/ן חדשה, יש את זה גם בארץ, כאשר אתם נוחתים יגשו אלכם ברגע שאתם יוצאים מקומיים ויציאו לכם מונית למנהטן, עכשיו שימו לב, שהם לא נהגי מוניות רשמיים, אז כמו בארץ יחכו בחוץ שורה של מוניות, אז קחו אחת מהן, אם אתם מעוניינים להגיע במונית בכלל, ראו, דרכי הגעה משדה התעופה JFK למנהטן.

טלפונים

כולנו מביטים בטלפון כמעט בכל מקום, באוטובוס, ברחוב, כאשר אוכלים, בכל עת, על אחת כמה וכמה אם אנו תיירים ואז יש גם צורך לעיין במפת גוגל, באטרקציות או ועמוד אזהרות וטיפים למטייל בניו יורק 😉. עשו לעצכם טובה, כאשר יש לכם/ן צורך להביט בטלפון, אל תעשו זאת באמצע הרחוב, הצמדו לאיזה בניין ואז..או אל תעצרו בסוף גרם מדרגות ביציאה מסאבווי כדי להבין היכן אתם נמצאים, צאו מהסאבווי, עצרו בצד רגע והביטו בטלפון, ניו יורקרים מקומיים יכולים להיות חסרי סבלנות עד מאוד.

משיכת מזומנים ATM

היום שיטות הפשיעה השתכללו וישנן שיטות רבות ״לתפור״ את המטרה (התייר במקרה הזה) בלי אפילו להתקרב אליו, ישנן שיטות רבות להשיג את מספר הסודי של כרטיס האשראי שלכם/ן, שיטות שלא נזכיר כאן כי לא לשם כך התכנסנו, אבל היצירתיות מרחיקה שחקים, אז אם אתם רוצים להוציא מזומנים, עשו זאת במתחמים המיועדים לכך כמו בחדרים המיוחדים של בנקים למשל, מקומות שיש בהם מצלמות לא רק במכונה עצמה, אלא סביב.

עזרה חינמית?

הנוכלים המקומיים מזהים תיירים ממרחקים, לעתים יגשו אלכם בעיקר במקומות כמו תחנות אוטובוס עמוסות ויציעו לכם עזרה, איך להגיע ליעד כזה או אחר וכו.. ואז יבקשו ממכם טיפ על העזרה, זה קרה, זה קורה, אתם לא חייבים להם כלום.

אם אתם צריכים עזרה בכיוון בעיקר במקומות כמו תחנות רכבת או אוטובוס מרכזיות, סביר להניח שתמצאו איזה שוטר או שניים, אז פשוט תעזרו בהם.

הופעות רחוב

אם אתם צופים בהופעות רחוב אפילו לדקה או שתיים, או אפילו אם אתם רק עוברים ומצלמים, השאירו טיפ לאומן, זה הדבר הנכון לעשות, אתם מחליטים על כמה להשאיר, אם האמן רחוב אינו מרוצה ודורש ממכם יותר פשוט עזבו את המקום.

כרטיסים, מתנות ותרומות ברחוב

פשוט לא! אל תתפתו לרכוש כרטיסים להופעות מספסרים מהרחוב, לא להופעות גדולות ולא להופעות קטנות, אל תאמינו שאומרים לכם שנגמרו הכרטיסים בקופה, עכשיו שימו לב, החברה האלה מקצוענים והם יודעים לשכנע, אל תעצרו לשוחח איתם, המשיכו הלאה.

ישנם במקומות כמו טיימס סקוור אנשים שנראים כמו בודהיסטים, שיתנו לכם לקרוא איזה ספר ״חינם״, אבל יבקשו תמורה עליו, או כל שיטה אחרת לדרוש ממכם כסף, כמה מהם בודהיסטים אמיתיים? זה לא ברור, כמה מהכסף שנתרם עובר לגרום המתאים? זה גם לא ברור. 

אתם בחופשה בניו יורק והעיר הנפלאה הזו אינה זולה כפי שאתם בטח יודעים, שמרו על הכסף שלכם.