צ׳יינטאון ניו יורק

צ׳יינטאון ניו יורק היא אחת האטרקציות החשובות והפופולריות ברובע מנהטן, השכונה הסינית הממוקמת בדאונטאון מנהטן גובלת עם שכונת לואר איסט סייד, איטליה הקטנה,סוהו וטרייבקה.

 

השכונה מפעילה את כל החושים, היא צבעונית ומהפנטת עם שלטים צבעוניים בשפה הסינית, מאכלים שונים, תבלינים, צעצועים מאסיה וכו.. עת אתם בצ׳ינה טאון ניו יורק לבטח תפעילו את חוש הטעם באחת המסעדות בשכונה, הרי לא תוותרו על איזה דפלינג טוב וכמובן חוש הריח לפחות באזורים מסויימים בשכונה.

גבולות צ׳ינטאון:

שימו לב שגבולות השכונה יכולות להיות גמישים. מערבית עם רחוב ברודווי. דרומית מערבית עם רחוב Hogan Pl ו Baxter, לאחר מכן בדרום עם רחוב Worth ו Bowery ובדרום מזרח Henry St. כאשר במזרח הגבול עול צפונה עם רחוב Rutgers st שבשלב מסויים מתחלף ל Essex st.  

צפון מזרחית השכונה גובלת עם רחוב Hester St כאשר בנקודה מסויימת מצפינה שוב עם רחוב Bowery, זה עד רחוב Grand שם הגבול פונה מערבה עד רחוב Mott, פה הגבול מדרים עד רחוב Canal שזהו הרחוב הראשי וההומה של ציינטאון, עד שנפגש בשנית עם רחוב ברודווי, כל זאת כאמור בדאונטאון מנהטן. 

בואו ונראה מספר אטרקציות בצ׳יינטאון ששווה להשקיע ולראות ואף לצלם, לטעום, לפחות כך לדעתנו.

אטרציות בצ׳יינה טאון מנהטן ניו יורק:

cityofnewyork.co.il צ׳יינה טאון ניו יורק

צ׳יינטאון ניו יורק Cityofnewyork.co.il ·

Chatham Square

 

אטרקציה ראשונה Chatham Square, אזור, כיכר המסמלת את הכניסה לצ׳יינה טאון למרות שפיזית ישנן כניסות רבות לשכונה. הכיכר ממוקמת במיקום אסטרטגי, נפגשת או שוכנת סמוך לרחובות Mott, Worth, Bowery, E. Broadway Doyers.  אם מסתכלים על המפה אז באזור הנקודה הדרומית של השכונה.

הכיכר הייתה בעבר מתחם שוק פתוח, בכיכר ממוקם פארק קימלאו Kimlau, ובו קשת קימלאו אשר נבנתה לזכר אובדן חייהם של סינים-אמריקאיים שנלחמו למען המדינה, כמו כן בפארק פסל מברונזה של לין זקסו Lin Zexu, מפעיל בשובלת Qing הסינית.

רצוי לציין הכיכר אינה נראית כמו כיכר רגילה, והפראק, קטן ואינו מכיל דשאות וכיוצ״ב אבל האזור הוא חלק בלתי נפרד ואף חשוב בצ׳יינטאון ניו יורק. בהמשך של הכיכר כדקותיים הליכה כל רחוב Bowery ממוקמת Confucius Plaza ובה פסל קונפוציוס, פילוסוף ופוליטקאי סיני דמות הלוקחת חלק דומיננטי במסורת הסינית.

Manhattan Bridge

גשר מנהטן, או יותר נכון הפתח של הגשר מהצד של מנהטן, קשת הניצחון והעמודים, פשוט נקודה ארכיטקטונית מרשימה ביותר (לדעתנו), מסוגננת ושווה לבדוק. איך מגיעים? מאחורי פסל של קונפציוס ממוקמת Confucius Plaza Apartments, בלוק אדיר ממדים של מגורים, מאחוריו ממוקם הגשר, גם על רחוב Bowery ועל פינה של רחוב Canal.

ניתן להגיע עם סאבווי J, Z, 6, N, Q, R, W תחנות הממוקמות מספר בלוקים מהגשר. הגשר בנוי בסגנון Arch & Colonnade שער ניצחון ועמודים בסגנון קלאסי, הבנייה הסתיימה ב 1915 וב-1975 את התואר ״אבן דרך של ניו יורק״ כמו מונומנטים רבים אחרים בניו יורק ישנם מספר בתי מלון בניו יורק שקיבלו את התואר.

ישנם פיסלונים ותחריטים והאזור יכול להיות קצת רועש בגלל התנועה המרובה.

דמפלינג או דים סאם Dumpling Chinatown NYC

דים סאם הוא מאכל סיני לרוב קטן בסגנון כיסונים ממולאים, כפי שכבר ציינו חלק מהחוויה בצ׳יינטאון זה הטעם האוכל המקורי שהשכונה מציעה, (אל תצפו לאוכל כשר). כל השכונה מלאה במסעדות דים סאם, אבל יש אזור שמקבץ מספר מסעדות פופולריות.

אם אתם ממשיכים על רחוב קאנאל ופונים שמאלה, (אם אתם באים מכיוון שער של גשר מנהטן), לרחוב אליזבת׳, אתם נכנסים לאזור מאוכלס במסעדות דמפלינג, חנויות אסיתיות, רחובות שהופכים לצרים, פה ושם חנויות בסגנון של שוק, בהחלט אזור שמרגיש כמו צ׳יינטאון, מדובר על רחוב אליזבת׳ בצד הדרומי של קאנאל, מקבילו של אליזבת׳, רחוב Mott, רחוב Pell Street המפורסם שהופיע בסרטים ורחוב Mosco הקטן וחלק מרחוב Bayard.

מסעדות מפורסמות בצ׳ינה טאון ניו יורק, Jing Fong Restaurant, לא רק דים סאם, אלא מאכלים סינים מכל טוב, רחוב אליזבת׳ 18, רצוי להזמין מקום מראש, יש גם סניף ב Upper West Side. 

ברחוב מוסקו Mosco שאליו ניתן להגיע מרחוב Mott, נמצאת מסעדת Fried Dumpling, יש המכנים את המסעגה A Hole in The Wall, המסעדה מאוד קטנה, בקושי יש מקום לשבת, אולי שניים/שלושה מושבים, מאוד זול, עדיף לקחת ואולי ושבת בפארק קולומבוס הסמוך.

Tasty Dumpling, מסעדה הממוקמת מול קולומבוס פארק על רחוב Mullbery, לא רחוק מרחוב Mott. קצת יותר יקרה מהקודמת ויש מקומות לשבת, לא הרבה, אבל בהחלט יש. הדמפלינג לרוב טריים ויש גם Vegie.

Vegetarian Dim Sum House, מסעדה הממוקמת רחוב Pell, אם אתם צמחוניים ואו לא מעוניינים לאכול בשר, אז אולי יתאים לכם להגיע לכאן.

יש בצ׳ינה טאון ניו יורק אין ספור מסעדות דאמפלינג, יש מלא רשימות באינטנרנט לאיזה מסעדות טובות יותר או פחות, אבל זה עניין סובייקטיבי, תחליטו בעצמכם/ן.

cityofnewyork.co.il צ׳ינטאון ניו יורק.jp

צ׳ינה טאון ניו יורק cityofnewyork.co.il ·

קולומבוס פארק צ׳יינטאון ניו יורק  · Columbus Park Chinatown

הפארק המרכזי של צ׳ינטאון ניו יורק, אם בא לכם לנוח, לקחת איזה דים סאם ולאכול בפארק על ספסל, להשתמש בשירותים או סתם לעבור ולראות אנשים מקומיים מעניינים, אז אתם בהחלט מוזמנים.

גבולותיו של הפארק, הגבול הצפוני הוא Bayard Street, המערבי Baxter Street, הדרומי Worth ובצד המערבי רחוב Mullberry. בעבר הפארק היה חלק משכונת Five Point, אז במאה ה-19 אזור גטו למהגרים אלים ביותר, כך גם היה נקרא Five Point. ב-1911 שונה שמו לפארק קולומבוס.

כיום בפארק יש מה שיש כמעט בכל אחד מהפארקים בניו יורק, שירותים במרכז הפארק במקביל למסעדת Tastey Dumpling שהזכרנו לפני כן, מגרש כדורסל, מזרקות, מגרש שעשועים לילדים. מה שמייחד את הפראק מאחרים, זה הפביליון, Columbus Park Pavilion בצפון הפארק, מעיין ביתן אסייתי פתוח אליו ניתן להיכנס ולהשקיף אל הפארק, באזור שירותים ציבוריים נוספים.

בנוסף בפארק תוכלו לראות מקומיים משחקים שח-מט ומשחקים אסייתים, אנסבל מוזיקה המנגנים מנגינות מקוריות עם כלי מוזיקה מקוריים ומערביים ואף שירה, ריקודים וכמובן טאי צ׳י בעיקר בשעות הבוקר.

רחוב קאנאל צ׳יינה טאון ניו יורק Canal Street Chinatown

הרחוב הראשי של צ׳יינטאון, רחוב קאנאל מתחיל במזרח בנקודה שרחוב Rutgers ורחוב Esexs מתחלפים וממשיך עד נהר ההאדסון במערב מנהטן, כאשר המקטע של צ׳יינטאון הוא בין תחילתו לברודווי. 

זהו רחוב הומה, רכבים, אנשים, חנויות אסייתיות, מסעדות מקומיות, סוחרי דגים, חנויות המציעות סחורה לא מקורית, לאורך רחוב קאנאל תוכלו לראות בפינות של הרחוב נשים אסייתיות יחסית מבוגרות המציעות סחורה יד שניה ואף מפוקפקת (לא ניכנס לפרטים), הן מוכרות תיקים, מש׳פי שמש, שעונים, ארנקים ועוד מוצרים כאלה או אחרי.

 

הגברת תציע לכם/ן לראות את הקטלוג בטלפון שלה, תתמקחו איתה קצת זה בסדר ואז היא תלך ותחזור עם המוצר ורק אז לשלם, חוקי זה לא ממש, אז הזהרו, אין זו המלצה, אבל כן אולי חוויה, תוכלו לרכוש אולי תיק של איזה מותג על במחיר רצפה.

ברחוב קאנאל חנויות מקומיות רבות כולל מאפיות המתמחות במאפים מקוריים, דוגמת Fay Da Bakery הממוקמת על קאנאל ועל רחוב Mott בתחתית של בניין מסוגנן, אסייתי, הכינו את המצלמות. המאפיה מציעה מכל טוב Moon Cake, איקליירס, לחמניות, עווגת, Pies, לחמניות ממולאות, עוגות סיניות ועוד..כמובן שיש עוד מאפייות מקומיות בכל צ׳ינטאון כמו Sweets Bakery על הפינה של בקסטר ורחוב Walker מקביל וממש צמוד לרחוב קאנאל.

מתחם Canal Street Market, הוא מתחם סגור הממוקם על רחוב קאנאל בין רחוב לאפייט Lafayette לרחוב ברודווי כל גבול של סוהו. בקומפלקס מספר אזורים, אזור של קמעונואות ועיצוב של מוצרים שונים, מוצרי ביצ, ביגוד, עציצים ועוד..והאזור השני מוקדש לאכול עם דוכנים שונים, ממאכלים אסייתיים לבינלאומיים.

מפת צ׳ינטאון ניו יורק