פסל החירות

פסל החירות Statue of Liberty נחשב לאחת מהאטרקציות המתויירות ביותר בניו יורק, נכון שהוא מוכר מאוד וראינו אותו מאות פעמים בסרטים ובסדרות ואין חדש תחת השמש, אבל להיות שם ולחוות את הגודל והעצמה של הפסל זו חוויה שאם אתם פעם ראשונה בניו יורק אז אולי כדאי שתחוו אותה. אטרקציה מרכזית בניו יורק למטייל המתחיל ובכלל.

תוסיפו לכך שגם ההפלגה לשם היא חוויתית, ההפלגה יוצאת בפארק באטרי Battery Park הקצה הכי דרומי של מנהטן, הפארק שוכן לרגלי גורדי שחקים צפופים המאפיינים כל כך את ניו יורק ואת דאונטאון מנהטן בפרט. כאשר תתחילו את ההפלגה העיר תפתח מולכם וזו תמונה משגעת.

פסל החירות מחווה פוליטית מצרפת הניתנה לארה״ב בתאריך סמלי, 100 שנה להכרזת עצמאותה.

 

הפסל מסמל את העולם החדש אליו מהגרים שואפים להגיע לעתיד טוב יותר, עתיד מבטיח וחופשי, הפסל מסמל את החירות והחופש שאמריקה הגדולה והחופשית מאפשרת לכל אחד, את אמריקה המודרנית, החופשית והמחבקת שאומרת ״אתם מוזמנים״, אתם הרעבים, חסרי הבית והאמוללים. 

לפני שנתחיל, טיפים:

 · הזמינו כרטיסים מראש, לעתים אוזלים הכרטיסים, בעיקר אם אתם מתכוונים לבקר בכתר הפסל, Crown Ticket.

 · מומלץ יותר לשבת במעבורת בקומה שלישית משם הנוף פנומנלי ורצוי בצד ימין שתוכלו לצלם את הפסל, שימו לב עמוס ותיירותי.

 · השתדלו לצאת במזג אוויר טוב עם שמיים בהירים, כך התמונות שלכם יצאו מושלמות.

 · הגיעו מוקדם.

 · תביו סבלניים, ישנן בדיקות ביטחון קפדניות בעת עליתכם למעבורת.

 · זמן על המעבורת כ 15-20 דקות.

 · לא ניתן להעלות תיקים, שתיה ואוכל לקומת בניים ואו לקומת הכתר, ישנם לוקרים שניתן לשכור ב 2-3 דולר.

 · לא חייבים להזמין כרטיסים מראש, אבל כרטיסים אוזלים לכתר ולבסיס כי המקומות מוגבלים ובנוסף תחסכו לכם תורים.
 · גם אם יש לגם כרטיסים מראש, עדיף להגיע לפחות 30 דקות מראש בגלל הבדיקות.

 · ילדים מתחת לגובה 1.21 לא יעולים להיכנס לכתר.

 · ילדים מתחת לגיל 17 חייבים ליווי של מבוגר.

 · הכרטיס מקנה גם הגעה לEllis Island , בהמשך..

Cityofneyork.co.i downtown manhattn Photograhpy Baron Jacoby

Baron Jacoby צילום

דרכי הגעה וכרטיסים

פסל החירות ממוקם על אי החירות Librety Island במפרץ ניו יורק, הפסל היה ידוע בכך שהוא הדבר הראשון שראו המהגרים שהגיעו מהים אל ארצות הברית המחבקת (טוב, לא תמיד). הבמאי פרנסיס פורד קופלה העביר לנו את הסיטואציה ואת התחושה של המהגרים שהגיעו לניו יורק וראו את פסל החירות בצורה מדויקת בסרטו האלמותי ״הסנדק 2״, בסצנה דון קורליאנו לפני שהפך לדון קורליאנו בעת הגעתו לארצות הברית. צפו:

בשביל להגיע לאי תצטרכו לקחת מעבורת, את המעבורת ניתן לקחת ממנהטן ומניו ג׳רזי, נתרכז במנהטן. הגיעו לבאטרי פארק, Battery Park כאמור הנקודה הדרומית של ניו יורק. 
אל הפראק הגיעו במונית, אובר, או סאבווי, קווים מספר N, R, W עוצרים בתחנת Whitehall Street (שאגב זו הנקודה שלוקחים מעבורת לסטייטן אילנד). או קווים 2, 4, 5 תחנת Bowling Green.

ישנם מספר סוגי כרטיסים, (שימו לב שהכרטיסים מקנים לכם גם הגעה ל Ellis Island הממוקם סמוך לאי החירות).

1. כרטיס ראשון, הזול בין השלושה מקנה לכם הפלגה על המעבורת וכניסה ל Librety Island, אתם תתטיילו על השטח הנמוך ביותר של המתחם, ישנה טיילת סביב הפסל. כמו כן תקבלו אם תרצו מדריך אודיו על פסל החירות בניו יורק ועל Ellis Island.

מבוגר 18.50 דולר

ילד 4-12 9 דולר

מתחת לגיל 3 חינם.

2. כרטיס שני לפסל החירות במנהטן, Pedestal Reserve Ticket מקנה לכם הפלגה על המעבורת הלוך ושוב, כניסה לאי, כניסה לבסיס של הפסל ולמצודה (גובה די מרשים), Fort Wood. מדריך אודיו אם מעוניינים לפסל החירות ול Ellis Island.

מבוגר 18.50 דולר

ילד 4-12 9 דולר

מתחת לגיל 3 חינם.

3. כרטיס שלישי, Crown Reserve Ticket, מקנה לכם בנוסף לכניסה לאזורים הקודמים, מדריך אודיו גם כניסה לכתר של פסל החירות.

מבוגר 21.50 דולר

ילד 4-12 9 דולר

מתחת לגיל 3 חינם.

*שימו לב מחירים יכולים להשתנות. לאתר הכרטיסים, לחצו על כרטיסים לפסל החירות, או שלחצו על New York Pass בתחתית העמוד לכרטיס משולב.

מלונות מומלצים בדאונטאון מנהטן (לדעתנו) ליד באטרי פארק (שאגב יתאימו לאלה שיש להם Buisness בוול סטריט/ניו יורק/דאונטאון מנהטן):

מלון 3 כוכבים בניו יורק  Hilton Garden Inn Financial Center/Manhattan Downtown

מלון 4 כוכבים בניו יורק   DoubleTree by Hilton NYC/Financial District

מלון 3 כוכבים בניו יורק Hampton Inn Manhattan/Downtown Financial District

cityof newyork.co.il Statue of Librety Lidigo

קצת היסטוריה

פסל החירות נחנך ב-1986, חלקו הובא לארצות הברית כעשור לפני כן כמתנה מצרפת, אך בשל חוסר אמצעים פיננסים לא הצלחו לבנותו. חלקיו של הפסל הסתובבו בניו יורק והיד עם הלפיד מצאה את עצמה זקורה, אל לא ״מוארת״ בכיכר מדיסון.

את הפסל הגה ופיסל הפסל פרדריק אוגוסט ברתולדי, הפסל נעזר במהנדס שנקרא גוסטוס אייפל, לימים נודע המהנדס כאחראי על פרוייקט דל וחסר משמעות בשם מגדל אייפל.

למתנה מצרפת הייתה משמעות פוליטית והיא נתנה בתאריך ספציפי כדי לציין 100 שנה להכרזת עצמאות של ארה״ב, 4 ביולי ב-1976. כאמור האמריקאים קיבלו את הפסל בחתיכות, אל לא הצליחו להרכיבו עד אשר ג׳וזף פוליצר העיתונאי הגה את הרעיון לאסוף כספים מהציבור, הוא הבטיח לכל מי שיתרום יצוין שמו בעיתון וכך אסף סכום נכבד של כ-100,000 דולר והמלאכה החלה, כך לאחר ארבעה חודשי עמל הושלמה המשימה.

דמות האישה אדירת המימדים היא האלה הרומית ליבראטיס, (למרות שישנן גירסות שונות להשראה), האלה רשא אחרית לרעיון החירות. בידה השמאלית מחזיקה הגברת העצמתית לוח שעליו מובלטות האותיות הרומיות שמציינות את תאריך הכרזת העצמאות של אמריקה. ביד ימין מחזיקה לפיד ככי לאיר את הדרך למהגרים הבאים לארצות הברית.

לרגלה של הגברת ישנה שרשרת שבורה המסמלת ניתוק מעבדות ויציאה לחירות. 7 קרניים שכתר מסמלות את קרני שמש במקרינות חופש אל עבר 7 היבשות. (אבל ההגדרה של יבשת משתנה, כך שיש ההטענו שיש מספר שונה של יבשות).

גובה הפסל מהתחתית של הבסיס הוא כ-93 מטרים. 
הפסל עצמו מהרגלים עד הלפיד כ-39 מטרים.

על קיר הבסיס של בפסל ישנו שיר על בסיס ברונזה, שיר שנכתב ע״י משוררת יהודיה בשם אמה לזרוס. השיר שנקרא ״קולוסוס החדש״ (מי היה קולוסוס הישן? תשובות בתגובות). במספר מילים השיר מברך את המהגרים קשיי היום, אשר מגיעים לארצות הברית המחבקת והנאורה, העולם החדש אשר מאפשר הזדמנות לכולם, לעייפים לרעבים, לחסרי בית לאומללים.

Cityofenwyork.co.il Ellis Island Photographed by Pixabay 12019

Ellis Island

מהנקודות החשובות של ניו יורק, ניתן לראות את התקופה החשובה של האי בוידאו הקצר הממוקם באמצע העמוד. האי אליס ממוקמם בסמוך לאי החירות (פסל החירות) לצד חופי Librety Park בניו ג׳רזי אשר משם ניתן להגיע לאיים גם כן. למען האמת מניו ג׳רזי ישנו גשר.

בתקופת העבר הרחוק היה ידוע האי (ועדיין) בשל כמות האוייסטרים שסביבו, בתקופות מסוימות של שליטה הולנדית ובריטית היה היה נקרא Oyser Island. לפני כן ע״י האינדיאנים Kiioshk".  (ראו מסעדות בניו יורק, מסעדת Grand Bank).

לפני מלחמת 1812, War of 1812 האי נקנה ע״י הממשלה מהעיר ניו יורק והאי שימש לאחד ממנגנוניי ההגנה לכניסה לעיר מהים. המבצר שהיה עליו נקרא Fort Gibson והוא היה לאחד מחמישה מבצרים באזור אשר ששמשו להגנה.

 

האי ידוע בעיקר כתחנה מרכזית של מהגרים אשר הגיעו לניו יורק, בין השנים 1892-1954 עברו באי כ-12 מיליון מהגרים. 

כיום האי משמש כאטרקציה חשובה בניו יורק, אמנם פחות מרהיבה מרוקפלר סנטר וטיימס סקוור, אבל חשובה לא פחות ומעניינת. באי מוזיאון מהגרים Immigration Museum שיראה לכם את התהליך של המיגור של הבאים, מאיפה באו ולאן הלכו. יש הסבורים שכחצי מאוכלוסית ארצות הבאית היא צאצאים של 12 מיליון המהגרים שעברו כאן. ישנו סיור קולי של 45 דקות.

כאמור ניתן להגיע לאי עם אותה מעבורת שמגיעים לאי החירות ממנהטן.

מפת פסל החירות