איטליה הקטנה ניו יורק · Little Italy NYC

בעברה של ניו יורק לפחות בתחילת דרכה בשנים  1600 + בתקופה שהאדם הלבן החל לישב את מנהטן ובאמצע דרכה 1800+ בתקופה שגלי מהגרים מתנפצים במנהטן, אז נבנתה והתפתחה ע״י אלו, המהגרים, מאז ומתמיד ניו יורק נחשבת לעיר של מהגרים, אך בעבר זה היה הרבה יותר  דומיננטי.

כל קבוצה של מספיק יחידים מאותו רקע המתגוררים יחדיו יוצרים קהילה, מה מייחד קהילה? אז זו התרבות, האוכל, החנויות, המוצרים שלעתים מיובאים ולעתים מופקים במקום, האופי, החגים, האנשים ברחובות, השפה וכן הלאה, כמובן שניתן להרחיב ולהרחיב אבל לא לשם כך התכנסנו.

וכעת אנו מגיעים אחרי התקציר הקצר (מאוד) והלא ממצא על הנושא, שכונת איטלה הקטנה בניו יורק, או יותר נכון בדאונטאון מנהטן, מכיוון שיש יותר מאחת של Little Italy בניו יורק, או לפחות היו בעבר.

ב- 1880+ היה גל מרשים של מהגרים מאיטליה, אלו התקבצו בעיקר בדאונטאון מנהטן, הגבולות של השכונה כיום היא Broom St. בצפונה, Lafayette במערבה, בדרומה רחוב Canal, במזרחה Mott st. Grand st. ו קצה הצפון מזרחי גובל ברחוב  Bowery. כיום אם תסכלו על המפה תבינו ששכונת איטליה הקטנה בניו יורק, מאוד קטנה, בעברה הגבולות היו רחוקים יותר, בצפון הגיע עד רחוב ההומה האוסטון בדרום עד Worth    ובמזרח Bowery מה שעושה אותה משמעותית יותר גדולה.

לאחר מלחמת העולם הראשונה רבים מהתושבים באזור, לא רק מהגרים איטלקיים, אלא רבים אחרים, החלו יוצאים ממנהטן אל עבר רובעים אחרים, ברוקלין, סטטן איילנד וכן הלאה. בנוסף בתקופה זו ואחריה החלה עליה דומיננטית של מהגרים וסין וכף צ׳ינהטאון מתרחבת ונוגסת בליטל איטלי, האחרונה קטנה ומצטמצמת לגבולות המוזכרים לעיל.

little-italy-3745623_1920.jpg

הסנדק

בסרט הנצחי ״הסנדק II״  של פרנסיס פורד קופלה עם אל פצ׳ינו ורוברט דה נירו (מלון של רוברט דה נירו בניו יורק), ישנה סצנה חשובה, בה מתארים איך בעצם מרלון ברנדו (הסנדק) הופך להיות למי שהוא, משחק אותו בצעירותו רוברט דה נירו. הסצנה נערכת ברחוב Mullbery ליטל איטלי, איטליה הקטנה, התפאורה של הסצנה היא תהלוכת סן ג׳נרו הקדוש, The Feast of San Genaro.

אטרקציה בליטל איטלי The Feast of San Gennaro

הקדוש סן ג׳נרו היה פטרונה של נאפולי, כאשר המהגרים מנאפולי הגיעו למנהטן הם הביאו חלק מהתרבותם, במקרה הספציפי, תהלוכה יומית שהחלה ב-1926, ניתן לראות איזכורים של התהלוכה בסרטים נוספים "Mobsters" למשל..(מעניין שחלק מהאיזכורים של התלהוכה קשורים למאפיה). בכל אופן, מעיין יום הפנינגג עם אוכל ומוזיקה וכיוצ״ב.

התהלוכה פעילה גם היום והיא הפכה להיות אטרקציה חשובה למטייל בניו יורק, הפנינג של מספר ימים, מעל שבוע, בערך באמצע ספטמבר, משעות הבוקר המאוחרות עד סביבות 23:00 בלילה. אז כאמור דוכני אוכל, חלקם מקוריים איטלקיים, דוכני מזכרות, מוזיקה ואפילו לעתים לונה פראק קטן. חוויה למטייל בניו יורק. התהלוכה נערכת ברחוב Mullberry, מרכז איטליה הקטנה בניו יורק.

היום באיטליה הקטנה Little Italy

איטליה הקטנה מהווה שכונה חשובה בהיסטוריה של ניו יורק, אך כיום כאמור היא שכונה מאוד קטנה ומצומצמת שנשכנת בעיקר על גלי העבר ועל תיירים עכשווים שבאים לחוש, לראות ולטעום את החוויה האיטלקית. מסעדות איטלקיות ״אותנטיות״, בתי מאפה עם מאפיים מהארץ הישנה, פה ושם אף ניתן לשמוע איטלקית ולבטח אנגלית במבטא איטלקי.

כמו כן ברחובות מסויימים בשכונה הברזי מים של מכבי האש צבועים בצבעים של דגל איטליה, כך גם גגנונים של חנויות, מסעדות ואף עמודי חשמל באזורים מסויימים בשכונת ליטל איטלי Little Italy.

מלונות בשכונת איטליה הקטנה בניו יורק ובסביבתה:

Howard 11
Howard 11
press to zoom
Sohotel
Sohotel
press to zoom
Best Western Bowery Hanbee Hotel
Best Western Bowery Hanbee Hotel
press to zoom
NobleDEN Hotel
NobleDEN Hotel
press to zoom

מפת איטליה הקטנה ניו יורק