גרנד סנטרל · Grand Central NYC

 גרנד סנטרל מנהטן, תחנת רכבת הראשית של מנהטן ניו יורק הממוקמת במיקום אידאלי בעיר, במידטאון ברחוב 42 ושדרות פארק, Park Avenue, לפני שנתחיל, אם אתם מחפשים מלון סמוך לתחנה, אז אולי מלון 4 כוכבים בניו יורק Grand Hyatt New York  ימצא חן בעינכם.

רחוב 42 נחשב לאחד הרחובות המרכזיים, תיירותיים והמעניינים בעיר ועבר תלאות רבות במשך השנים, היום הרחוב מקבץ אטרקציות רבות, (ניגע בהמשך).

גרנד סנטרל היא מעבר רק לתחנת רכבת, היא בניין לשימור, היא התחנה הגדולה בעולם עם 44 רציפים, יש בה מסעדות וברים כולל מסעדת צדפות משנת 1913 השנה בה הוקמה התחנה, בר סודי מתקופת היובש. בכל יום נתון עוברים בתחנה כ 750,000 אנשים, תחנת גרנד סנטרל כונתה בעבר לא פעם ׳הלב של מנהטן׳ ואו The Gate Wat to The Nation.

התחנה מספקת שרות ל MTA - Metro North Railroad ולקווי סאבווי 4-7 ו S' אל דאגה בקרבת מקום מרחק הליכה ישנן תחנות סאבווי נוספות דוגמת 5th Avenue/Bryant Park Station ו Bryant Pk Station שהו לא אותה תחנה.

cityofnewyork.co.il תחנת גרנד סנטרל ניו יורק

תחנת גרנד סנטל ניו יורק, צילום Cityofnewyork.co.il

מלונות ליד תחנת גרנד סנטרל ניו יורק

לפני שנמשיך על תחנת Grand Central New York, הנה מספר מלונות שאולי ימצאו חן בעינכם באזור התחנה, כאמור התחנה ממוקמת על רחוב 42 ועל פארק אבניו Park Avenue, מה שעושה אותה ממוקמת במיקום מרכזי מאוד במנהטן ליד אטרקציות כמו בריינט פארק, טיימס סקוור בניין קרייזלר ועוד..להלן מלונות בניו יורק ליד תחנת גרנד סנטרל:

Grand Hyatt NYC

Grand Hyatt NYC

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

Dylan Hotel NYC

Dylan Hotel NYC

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

Hotel Boutique at Grand Central

Hotel Boutique at Grand Central

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

Libarary Hotel by Libarary Hotel Collect

Libarary Hotel by Libarary Hotel Collect

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

The Westin New york Grand Central

The Westin New york Grand Central

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

Fitzpatrick Grand Central

Fitzpatrick Grand Central

מלון 4 כוכבים בניו יורק Cityofnewyork.co.il

קצת היסטוריה על תחנת גרנד סנטרל ניו יורק

 

פארק אבניו Park Avenue הוא הציר השני שהתחנה ממוקמת עליו אשר ידוע כשדרה מושכת, יוקרתיית, עם חנויות High-end ופארק ארוך וצר המתשרע לאורכה של השדרה. אך לא כך היה תמיד..

 

עד 1871 רכבת Harlem Rail Road  הייתה עוברת באמצע ועל שדרת פארק Park Avenue אז השדרה הרביעית, העניין היה למסוכן מאוד ולא נעים, השכנים התלוננו וכך ב-1875 בונה העיר מערכת מסילות תחתית ואת המסילה העליונה מחליפה רצועת פראק וכך גם משתנה שמה של השדרה.

הגלגול הראשון של התחנה נבנה כבר ב-1971 והיא ריכזה שלושה קווים, את רכבת הארלם-ניו יורק, ניו יורק-מרכז וניו יורק-ני הבן, את התחנה הנוכחית בונים ב-1913.

במשך השנים היו מספר גורמים אשר ביקשו להרוס את התחנה ולהקים במקומה מבנים שונים, בדרך כלל הבקשה היתה לבנות גורד שחקים בני יורק כזה או אחר, בשלהי שנות ה-40 עקב עלייתם במספר של רכבים, מערכת כבישים תקינה יותר, טיסות פנימיות, פחות ישתמשו בתחנה.

 

כך גם בשנות השבעים של המאה ה-20, מצבה של ניו יורק לא היה מזהיר עקב משבר הנפט וביקוש של אוכלוסיה להתרחק מערים, התחנה במצב לא טוב, שנים של הזנחה, הופך את התחנה לשחורה עקב פיח ועשן, התחנה מועמדת להריסה.

ג׳קי קנדי אונסיס (אישתו של..) נתרמת לסוגיה ועורכת מסיבת עיתונאים בתחנת גרנד סנטרל ב Oyser Bar אותה מסעדה שקיימת מ-1913, היא אומרת בין השאר ״ If we don't care about our past, We can't have very much hope for our future".

 

כמובן שהיא לא הייתה היחידה שנתרמה לקמפיין נגד הריסת המבנה, אבל אין ספק שהיא הייתה בעלת כוח ופופולריות בקרב הציבור, למען האמת נשיא ארצות הברית העכשווי דונאלד טראמפ סייע גם כן, האחרון רכש את המלון הסמוך לתחנה ושינה אותו להייט (זוכרים מתחילת העמוד?) והציע שיפוץ לחזית התחנה תמורת קיצוץ במיסים.

האם הוא סייע לתחנה בגלל אותם אינטרסים של ג׳קי קנדי? לא בטוח, האם זה משנה? גם לא בטוח. שוב ראו פה קישור למלון Grand Hyatt New York, כמובן שבמרוצת השנים המלון נמכר ברווח עצום, המלון סייע להרים את האזור כולו והפך אותו לאזור מבוקש יותר.

בואו נעשה הפסקה לתמונה ונמשיך על Grand Central Station New york לאחר מכן.

cityofnewyork.co.il (8).jpg

מסעדה בגרנד סנטרל, צילום Cityofnewyork.co.il

המשך גרנד סנטרל ניו יורק

ובכן דעת הציבור השתנתה, בית משפט העליון ביטל את הוראת ההריסה של התחנה. במרץ רב משפצים את גרנד סנטרל, אבל את הניקיון המשמעותי מבצעים בשנים מאוחרות יותר, באמצע שנות ה-90. עד אז בתחנה הייתה מפויחת והקירות והתקרה היו בצבע שחור, התחנה נוקתה, אך השאירו מעיין מדבקה שחורה לזכר הימים ההם, חפשו Black Patch.

מספר סודות

 

חפשו בתחנת גרנד סנטרל את Whispering Gallery בה, תוכלו ללחוש לקיר בקצה אחד ושמעו אתכם המאזין בצד השני. אם בא לכם ליהנות מבר רומנטי קלאסי ניו יורקי חפשו את Campbell Apartment Bar מה שהיה פעם משרד/דירה של ג׳ון קמבל לו היה חברת השקעות ובנוסף החזיק בכמות נכבדת במניות גרנד סנטרל.

בשנות ה-60 וה-70 הפך המשרד לתחנת משטרה. היום לאחר ששחזרו את המראה הראשוני של החלל משמש לבר קלאסי שנחשב לאחד הברים הרומטיים בניו יורק.

שימו לב שלוח הזמנים שמופיע על הצג האלקטרוני של זמני הרכבות בדרך כלל מאחר בדקה. מערך הכוכבים המצויר על התקרה הינו הפוך, כלומר המבט אל הכוכבים הוא מלמעלה ולא מלמטה, אי הבנה בין האסטרונום לאמן.

הידעתם שבתחנת גרנד סנטרל בניו יורק יש מגרש טניס, כן כן. קחו את המעלית שתוך התחנה לקומה הרביעית ל Vanderbilt Tennis club, קצת יקר כ-75 דולר למגרש לשעה, ניתן לשכור רקטה, יש נוף מדליק אל עבר הרחוב.

ישנם עוד סודות, חדרים/מדרגות/מסדרונות סודיים המובילים ליעדים שונים, אבל נספק באלו לעת עתה.

אטרקציות בניו יורק ליד תחנת גרנד סנטרל

כפי ניתן לראות בתמונות המוצגות למעלה, ישנן מספר אטרקציות אייקוניות בסביבה ואף רובן במרחק הליכה, להלן מספר אטרקציות בניו יורק ליד Grand Central Station NYC:

בריינט פארק Bryant Park 

אחד מהפארקים החביבים בניו יורק במידטאון מנהטן, הפארק מאוד ידוע, עליו (או בסמוך) ממוקמות שתי תחנות סאבווי, הפראק מזמין, ישנן כיסאות ושלוחנות ואו ניתן לנוח על כר הדשא וליהנות מהנוף האורבני הניו יורקי, סביב הפראק גורדי שחקים רבים מה שעושה את כל האזור למרשים מאוד.

צמוד לפראק ממוקמת הספרייה העירונית של מנהטן, גם אטרקציה חשובה ומבנה ידוע שהופיע בהרבה סרטים. לעתים ברחבה שבין הפארק לספרייה ישנם נגנים בדרך כלל קלידים שינעים את האווירה עם מוזיקת ג׳אז (לרוב..איך לא? ניו יורק!).

הפארק מספק פעילויות רבות, ערבי סרטים בדרך כלל בקיץ, פעילויות צילום, יוגה, שולחות לשחמט ולששבש כיאה לפארקים בניו יורק הופעות ועוד ועוד, ישנן קיוסקים אם אתם רעבים ומסעדת Bryant Park Grill $ Cafe הפופולרית ברחבה שמאחרי הספרייה.

מלון פופולרי עם ציון גבוה בסמוך לפארק, Bryant Park Hotel, מלון 4 כוכבים בניו יורק.

טיימס סקוור Times Square 

טוב, מה כבר לא סופר על טיימס סקוור, מרכז העולם, הצומת הפופולרית בעולם. ניתן לכתוב ספרים, אתרים וכיוצ״ב. טיימס סקוור מתחיל ברחוב 42 וברודווי שזה בין 5-10 דקות הליכה עד לגרנד סנטרל, כמובן ש-47 וברודויי הקצה השני של הכיכר מרחוקת יותר. אם אתם מעוניינים לקרוא עוד על טיימס סקוור, כולל מלונות בכיכר, לחצו עכשיו טיימס סקוור ניו יורק.

בניין קרייזלר ניו יורק

בניין קרייזלר נחשב לאחד הבניינים האיקוניים בניו יורק, ממוקמם ברחוב 42 ושדרת לקסינגטון מה שעושה אותו קרוב מאוד לתחנת גרנד סנטרל. גורד השחקים הוקם ב-1928-1929 והוא לקח חלק בתחרות הבלתי רשמית של ״הבניין הגבוה בעולם״ ואף זכה בתואר המכובד והיה לבניין הגבוה ביותר בעולם לכ-11 חודשים עד תום שבניין האמפייר סטייט בילדינג הושלם.

קרייזלר נחשב לאחד הבניינים היפים בניו יורק עם עיצוב האר דקו המובהק ומבנה האדריכלי בסגנון זיגוראת כאשר הבסיס רחב וככל שעולים צר המבנה, סגנון מאוד אופייני לניו יורק. בנוסף על בניין קרייזלר ישנם גריפינים, או גרגוליים מעיין פסלים של מפלצות בסגנון גותי מאוד אופייני מן הסצם לאירופה והיו משמשים כמרזבים.

רחוב 42

רחוב 42 הוא אחד הרחוב הפופולריים בניו יורק, הרחוב ידע תהפוכות במשך השנים וכיום מקבץ בתוכו אטרקציות רבות, תיאטראות, מסעדות, פארק, ברים מלונות טובים בניו יורק וכמובן את תחנת גרנד סנטרל ועוד ועוד, לקריאה נוספת על רחוב 42 כולל מלונות ברחוב, ראו רחובות ניו יורק.

תחנת גרנד סנטרל  - מפה