ברודווי בניו יורק

ברודווי הוא רחוב מרכזי בניו יורק, ומפורסם יותר מהשדרה החמישית יותר מרחוב 42, פארק אבניו, לקסינגון וכו.. רחוב ברודווי, או שדרת ברודווי הייתה פה בניו יורק לפני כולם. השדרה שימשהה בימים עברו כשביל מעבר סחורה לילדים המקשר ביו דרום מנהטן לצפונה והלאה לפני קראו לכך ולפני אף שקראו לה ניו אמסטרדם.

שדרת ברודווי מתחילה כאמור בדרום מנהטן על הפינה של באטרי פארק Battery Park, רחוב באולינג גרין Bowling Green, סטייט State Street, המקטע הראשון של ברודווי נקרא גם Canyon of Heros, או Ticket Tape Parade, לאחר בחירות מסוימות, אירועי ספורט מסויימים, תום מלחמת העולם השנייה היו נערכות תערוכות ומאלפי המשרדים שמעל הרחוב היו נזרקים טונות של דפים לאות חגיגה.

 

אבל נחזור לענייננו, ברודווי חוצה את מנהטן מהקצה הדרום מזרחי עד צפון מערב ומעבר למנהטן, הרחוב עובר דרך יוניון סקוור, מדיסון סקוור גרדן, הראלד סקוור, סמוך לבריינט פארק ב-42 והלאה דרך טיימס סקוור לכיכר קולומבוס על הפינה של 59 והשמינית וצפונה.

במידטאון בין רחוב 40 ל-54 פלוס מינוס לבין השדרה השישית והשמינית (שם ברודווי עובר) זהו אזור התיאטראות של ניו יורק, Broadway Theatre,  Theatre Disctrict. פה הקסם קורה.

אין ספור שחקנים וזמרים שמים פעמיהם אל עבר ברודווי, זה החלום, להופיע באחד משני האזורים המפורסמים בעולם לתיאטראות' ברוודווי בניו יורק וסוהו בלונדון.

ברודווי היא הרבה מעבר לרק שם, ברודווי היא סמל והיא אחת האטרקציות החשובות יותר בניו יורק למטייל החדש והותיק, כמו שפסל החירות ואמפייר סטייט בילדינג הם סמלים המייצגים את ניו יורק, כך גם ברודווי. 

בברודווי תוכלו לראות מחזורת זמר (נתח משמעותי בברודווי) והצגות, ישנן מחזות והצגות שרצים (או רצות, תלוי איך אתם רוצים להסתכל על זה..) כבר מספר עשורים, דוגמת ״שיקגו״ ' "מלך האריות״, ״פנטום האופרה״ ועוד..

כמו כן הרבה שחקני הוליווד מלוהקים לתפקידים בברודווי, מדובר בסוג של יוקרה, עוד משהו לרזומה וכמובן הכנסה נוספת, (כי הם מסכנים והם צריכים הכנסה נוספת..נאמר בהלצה).

שימו לב, מיקום ההופעות בתאיטארות יכול להישתנות.

ברודווי ניו יורק, תמונה Andrea Ricketts

מלך האריות The Lion King

מחזמר מלך האריות הוא מהמחזות זמר הפופולרים ביותר ביום וכל הזמנים, הוא המחזמר השלישי ברשימת המחזות זמר שהופעיו הכי הרבה בברודווי לאחר ״פאנטום האופרה״ ו״שיקגו״.

המופע מתאים לכל המשפחה, מתאים יותר לגילאים 6 ומעל, אבל ניתן לבוא עם ילדים בני 3 פלוס. 
המחזה התחיל כסרט אנימיציה של וולט דיסני אשר הגיח לעולם ב-1994 וצבר הצלחה מרובה, את המוזיקה לסרט כתב (אמנם לא בגפו) האחד והיחד אלטון ג׳ון. 

 

 ב-1997 הופק הסרט למחזמר וגרף הצלחה מסחררת, הופיע לראשונה בברודווי בתיאטרון New Amsterdam  בנונמבר של אותה שנה. שנת 2006 הועבר המחזה לתיאטרון אחר בברודווי בשם Minskoff לשם הפקת מחזמר נוסף ששמו הולך לפניו, הוא ״מרי פופוינס״.

מלך האריות הוא מחזה מרהיב והמוצלח ביותר של דיסני לעת עתה, המחזה גרף יותר ממיליארד דולר מאז שנפתח בברודווי מנהטן.

הסיפור הוא על חברות, אהבה, גאווה, קסם, משפחה..ההרמוניה בין משפחה של אריות, האם, האב הגור שמתאהב, והדוד שיוזם להרוג את מופסה אביו של סימבה.

המחזה מציע גם הומור חמוד בתצורה של תוכי חמדמד וקלמזי רודף צדק. מלבד הסיפור העלילתי, ישנו המסר שמעבר על מעגל החיים והחשיבות של משפחה וחברים.

המחזמר אורכו כשעתיים וחצי.

רק שאלה אחת אליכם, Can You feel The Love Tonight.

פנטום האופרה  Phantom of The Opera

מחפשים קצת ריגוש אימתני יותר, קצת אפל יותר, גוטי, אז אולי פנטום האופרה יתאים לכם יותר. המיוסיקל הינו שילוב בין מוזיקאלי של רוק אופראי, ההולחן ע״י אנדרו לויד ובר שהלחין יצירות מופת כמו Cats, אוויטה, ישו כוכב עליון ועוד..

ההצגה מחזיקה במספר תארים, ההצדה בברודווי שמחזיקה הכי הרבה זמן, מ-1986.
ההצגה שגרפה הכי הרבה רווחים, מדובר מעלך 5 מיליארד דולר. האם תהיו תתרמו להצלחה הכבירה?
נצפתה יותר מ-140 מיליון צןפים.

מחזיקה ביותר מ-70 פרסים.

סיפור המחזה מבוסס על ספר שיצא ב-1909 נכתב ע״י גסון לרו. משולש אהבה בין שלוש דמויות, זמרת עם קול יוצא דופן שקיבלה שיעורים מ״מלאך המוזיקה״ כריסטן דאה, מחזרה הצעיר שמכירה כבר שנים ופטרון האופרה, ראול דה שאני ורוח רפאים אחת, דרמתית, כעורה, מוזיקלית, אפלה ועוינת..האמנם?

חלק מהשירים הפכו לקאלט בעיקר בגלל היחוד והשילוב של המוזיקה הגוטית, אורגן/אוגב בשילוב כלי מוזיקה קלאסית וגיטרות, רובכם מכירים את הלהיטים.

רק עוד משהו אחד עוד לומר לכם...SING FOR ME!!!

שיקגו  Chicago

מחזמר נוסף עוטר פרסים ושבחים המציג עבר שנים בברודווי ובוסט אנד בלונדון. שיקגו הינו במקום השלישי תחת הקטגוריה מחזמר שהופיע הכי הרבה פעמים בברודווי.

במשך השנים המחזה סחף אליו כוכבי הוליווד רבים להשתתף בו, אולי כי הוא סקסי (המחזמר מתאים למבוגרים, פחות לצעירים), בין השחקנים, לייזלה מינלי (איך לא?), פטריק סוויזי, סופיה ורגה, מלני גריפית׳, ברוק שילדס ועוד..

המחזה הועלה לראשונה בברודווי ב 1926, אבל בתור מחזה. בתור מחזמר הועלה לראשונה בברודווי ניו יורק ב-1975 עד 1977.

ב-1996 הפקה נוספת שמושכת עד היום. כיום התיאטרון בו מופיע המחזמר הוא אמבסדור.

ב-2002 הופק סרט הוליוודי מצליח וסקסי עם קתרין זיטה ג׳ונס, רנה זלוווגר, קווין לאטיפה וריצ׳רד גיר. גם הסרט זכה להצלחה מרובה ואף זכה ב-6 פרסי אוסקר, כולל הסרט הכי טוב לשנת 2003.

העלילה של המחזמר מתרחשת בשנות ה-20 של המאה ה-20 עת תקופת היובש והתפתחות הג׳אז (ביג באנדס) בשיקגו, עיר גורדי שחקים, מוזיקה פורייה, מאפיה.

ולמה קלי נערת ודוויל (סוג של ברולקסה) כוכבת ופופולרית נמצאה אשמה ברצח בעלה ואחותה, בכלא פוגשת את רוקסי הארט, נערת מקלה שרצחה את בעלה. הראשונה מקנאה בשניה על שגונבת את אור הזרקורים ממנה.

לשתיים סוהרת חמה מזג, תומכת אבל אנוכית כאחד שעוזרת לקדם רמונות כאלו או אחרים, כמו כן מצטרף, בילי פלין העורך דין שמציג את רוקסי כמסכנה ושם אותה באור הזרקורים, קנאתה של ולמה גואה, מריבות, תככים, מזימות, הצעות פיוס...וכל הג׳אז הזה..

אלדין Aladin

אחד מהמחזות והסיפורים האהובים והפופולרים יותר בעולם הילדים, הלא הוא אלדין. אתם יודעים..יסמין, השד - ג׳יני, אלאדין, השטיח המעופף, השוק ועוד. ואת כל זה המופע מתרגם בצורה מופלאה ומהפנטת.

ההפקה מרשימה מאוד עם תלבושות מהממות ובומבסטיות וצבעוניות, התפאורה מעבירה בצורה אותנטית (כמה שאפשר), את ההמיקום הגיאוגרפי, העיר אגרבה והשוק.

הסיפור האלדין (ומנורת הקסמים) הוא חלק מלקט סיפורים בני מאות שנים שנאספו מעולם הערבי, פרס, הודו, סין שנקרא ״סיפורי אלף לילה ולילה״. 

ב-1992 הסיפור פרץ לתודעה המודרנית בעצמה אדירה ככדור הפורץ מאקדח. הסרט הינו סרט אנימציה ה-31 של חברת וולט דיסני. אחד העובדות היותר מפורסמות של האמן/שחקן/קומיקאי רובין וויליאמס ז״ל.

המופע כשעתיים וחצי בתאטרון New Amsterdam.