מיסוי בניו–יורק, ארה"ב

ארצות הברית ידועה מאז ומתמיד כארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ורבים מבקשים לחיות, לעבוד, ולהקים בה עסקים מתוך רצון ודחף לרדוף אחרי החלום האמריקאי - רבים מעוניינים להגיע לניו יורק שהיא עיר דינאמית ותוססת ולהתגורר דווקא בה.

כל מי שמבקש לתכנן את עתידו בארצות הברית צריך להכיר היטב ולעומק מספר נושאים חשובים הקשורים בנושאי תעסוקה, פרנסה, עסקים, מיסים מקומיים וכו'. בארה"ב, כמו ברוב מדינות העולם, מותר להרוויח ללא הגבלה אבל חייבים כמובן לשלם מיסים בצורה מסודרת על פי חוקי המדינה. רשויות המס בארה"ב הן אלו שאחראיות על גביית המיסים ועושות זאת באמצעות מנגנונים המופעלים על ידיהם. כל אזרח שמחזיק בגרין-קארד או בעל אזרחות אמריקאית וחי מחוץ לארה"ב חייב להיות מודע לחוקי המס האמריקאים ולהקפיד לציית להם.

חובת הגשת דו"ח

חוק המס האמריקאי קובע כי ישנה חובה להגיש דו"חות מס ולדווח על ההכנסות הזרות משכר עבודה, רווחי הון, ריביות, דיווידנדים וכו'. אי הגשה יכולה לגרום להטלת קנסות ולאישומים פליליים כבדים.

מאידך, הגשת דו"ח תאפשר פקיעת תקופת ההתיישנות על ביקורת מס הכנסה 3 שנים לאחר הגשתו מה שאומר שמס הכנסה לא יוכל לערוך ביקורת במשך 3 שנים מהגשת הדו"ח.

הגשת הדו"ח מתבצעת באמצעות טופס 1040 ומסמכים רלוונטיים נוספים המצורפים אליו. כדאי להגיש את הטופס גם אם אין הכנסה או רווח בגלל חוק ההתיישנות. לדוגמא: אזרח אמריקאי שחי מחוץ למדינה ומעוניין לחזור אליה יזכה, עם הגשתו, לפטור של 3 שנים מביקורת מיסוי. חובת הדיווח לרשויות המס הינן שנתיות.   

זיכויים וניכויים

מס הכנסה מאפשר לכל אחד לנכות מהכנסה הוצאות משמעותיות שנובעות מדיור חוץ, וכן פטור על הכנסה זרה עד לגובה סכום של כ-91,000$. יש לכך מספר תנאים כדלקמן: צורך להוכיח שמרכז החיים הוא מחוץ לארה"ב, דהיינו הימצאות פיזית של לפחות 330 ימים או 12 חודשים.

ניתן לקבל פטורים אחרים בהתאם להסכמי אמנות מס עם המדינה בה הוא חי, כן, קיימות מגבלות שונות לפטורים לגבי ארצות אחרות שישראל אינה כלולה בהן. בקשה לפטורים כאלו יש למלא בטופס 2555. טופס נוסף רלוונטי לנושא הוא טופס 1116 – זיכוי מס הכנסה ממיסים זרים. טופס שמטרתו למנוע תשלום מס כפול בארה"ב ובארץ זרה והוא פרי של אמנות מס בינלאומיות שנחתמו בין ארה"ב למדינות אחרות בעולם.

מדרגות מס

גם  בארה"ב כמו בישראל קיימות מדרגות מס שונות - המס השולי הבסיסי הינו דומה ועומד על 10% בעוד המס הגבוה בארה"ב עומד על כ-40% לעומת כ-48% בישראל. קיימים גם הבדלי מיסוי על דיווידנדים ריביות וכו'.

חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מרואי חשבון המכירים את חוקי המיסוי בישראל ובארה"ב. יועץ מס מנוסה ובקיא יכול להמליץ, לדוגמא, לשלם את המיסים בישראל או בארה"ב על פי הכדאיות ועל פי חוקי האמנות לכפל מס הקיימות בין המדינות. מידע חשוב כזה יכול לחסוך כסף רב לכל  אחד אשר עמל קשות לפרנסתו.